Wiemy wszyscy, że wianki to przede wszystkim muzyka. Zestaw artystów występujących w tym roku na głównej scenie na Powiślu jest naprawdę zacny. Będzie Dina Jashari z zespołem Drugari z Macedonii Północnej, Kasia Lins, Piotr Zioła oraz Miuosh, który z okazji obchodów Roku Szymborskiej przygotował utwory z wierszami noblistki. Podczas Ulicznego Grania usłyszymy sześć zespołów wyłonionych w przeprowadzonym wcześniej konkursie. Zagrają w czterech miejscach na Plantach 24 czerwca po południu.
Od ubiegłego roku wiankom towarzyszy Koncert o Świcie. Wschód słońca 25 czerwca o godz. 4 rano przywitamy razem z festiwalem EtnoKraków/Rozstaje. Usłyszymy litewskie, ukraińskie i polskie „Pieśni czterech stron świata”.
W zachodniej części Plantów – największego krakowskiego wianka oplatającego Stare Miasto – od strony ul. Podwale i Dunajewskiego w godz. 14.00–16.00 ustawione zostaną trzy stacje, w których będzie można własnoręcznie upleść wianek. Warsztaty z plecenia wianków odbędą się też o godz. 11.00 i 12.30 w strefie Factory na Powiślu. Darmowe wejściówki można pobierać na stronie: kbfbilety.krakow.pl. Nie zabraknie konkursu na najpiękniejszy wianek z nagrodami od sponsorów. Konkursowy wianek będzie można upleść na bulwarze Czerwieńskim w godz. 14.00–16.00. Ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród o godz. 17.40 na scenie głównej na Powiślu.
Wianki to też moc atrakcji dla rodzin. W godz. 11.00–16.00 polanka na Wesołej przy ul. Śniadeckich zamieni się w przestrzeń dla małych odkrywców. Na pikniku naukowo-przyrodniczym spotkamy prawdziwych uczonych i poznamy najciekawsze tajemnice nauki. Nie zabraknie aktywności przyrodniczych i nawiązań do tradycji świętojańskich.
Wianki to festiwal dla wszystkich. Wraz z Fundacją Kultury bez Barier zostaną przygotowane teksty ETR, czyli informacja o festiwalu w języku łatwym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Będzie też tłumaczenie migowe dla niedosłyszących. Aby ułatwić poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku, we wszystkich festiwalowych miejscach zostaną wytyczone ścieżki dojścia z przystanków komunikacji miejskiej i będzie przygotowana audiodeskrypcja terenu. Szczegółowy program wianków można pobrać ze strony: www.krakow.pl/zalacznik/451558