Na te zadania składa się 13 ogólnomiejskich projektów oraz 172 dzielnicowe. W tym roku głos w budżecie obywatelskim oddało 46 095 osób, z czego 42 965 to głosy ważne. Do dyspozycji mieszkańców zostało przeznaczonych 38 mln zł: 30 mln 400 tys. zł na projekty dzielnicowe, natomiast 7 mln 600 tys. zł na wnioski ogólnomiejskie.
Projekty ogólnomiejskie, które zyskały największe poparcie to: „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”, zagospodarowanie Bagrów oraz „Kraków zrywa z betonem”.
Kto najchętniej głosował w budżecie obywatelskim?
Najbardziej aktywną grupą były osoby pomiędzy 36. a 45. rokiem życia (11 779 głosów) oraz te w przedziale od 26. do 35. roku (10 038 głosów). Najchętniej w głosowaniu brali udział mieszkańcy dzielnic: Dębniki, Podgórze oraz Nowej Huty. Natomiast najwięcej projektów zostało poddanych pod głosowanie w dzielnicach: Prądnik Czerwony, Nowa Huta oraz Prądnik Biały.
Mieszkańcy, podobnie jak w ubiegłym roku, najchętniej głosowali elektronicznie. W ten sposób oddano 25 998 głosów. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się także forma tradycyjna – na formularzach papierowych zagłosowało 20 097 krakowian.
Mieszkańcy mówią głośno: Kraków ma zerwać z betonem
Zieleń i ochrona środowiska to kategoria najchętniej wybieranych projektów. Zadania z tego obszaru stanowią ponad 34% wybranych realizacji. Wysoko uplasowała się także szeroko rozumiana kultura – z tego zakresu wybrano 25% wniosków. 16% to sport i infrastruktura sportowa. Te obszary pojawiały się także najczęściej już na etapie składania projektów.
– W pierwszych edycjach dominowały projekty infrastrukturalne i drogowe – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. – Z zadowoleniem obserwujemy także zwiększoną liczbę projektów sportowych, co oznacza, że powoli wracamy do normalności po pandemicznych obostrzeniach. Martwi nas w tym roku mniejsza frekwencja, choć jest to nie tylko lokalny problem, ale musimy zastanowić się nad dalszymi działaniami w tym obszarze.
Zazieleni się serce miasta: drzewa na Rynku Głównym
Na Rynek Główny po kilkudziesięciu latach powrócą drzewa. To dzięki wygranej projektu „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym!”. Nasadzenia zapewnią trochę cienia oraz sprawią, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią, która staje się jednym z najgorętszych miejsc w mieście. Serce Krakowa stanie się znowu zielone!
Drzewa zostaną posadzone w taki sposób, aby przemieszczanie się i organizacja wydarzeń nie zostały utrudnione, a zabytki były nadal dobrze widoczne. W celu przygotowania miejsca pod drzewa zostaną ściągnięte płyty. Nasadzenia będą wykonane w tzw. ,,okienkach". Jest to podobne rozwiązania jak w okolicach Wieży Ratuszowej, gdzie obecnie rosną jedyne drzewa na płycie rynku.
Wykonanie nasadzeń planowane jest na 2024 r.
Pełne wyniki głosowania w budżecie obywatelskim dostępne tutaj.