Nazwa Emaus nawiązuje do historii przytoczonej w Ewangelii przez św. Łukasza, kiedy to uczniowie Jezusa Chrystusa szli do wsi Emaus i po drodze spotkali Zmartwychwstałego, lecz z początku go nie rozpoznali. Na pamiątkę tego wydarzenia w średniowiecznej Europie w Poniedziałek Wielkanocny odbywały się pielgrzymki do kościołów położonych poza miastem, którym towarzyszyły odpusty.
Emaus jest obok Rękawki (odbywającej się we wtorek po Wielkanocy) i zwyczaju odwiedzin grobu Pańskiego jedną z najstarszych i najważniejszych wielkanocnych tradycji Krakowa. Pierwsza pisemna wzmianka o Emausie obchodzonym pod klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu pochodzi z końca XVI w. Na terenie dzisiejszego Krakowa obchodzono Emaus także w innych nieistniejących dziś kościołach, ale tylko ten zwierzyniecki dotrwał do naszych czasów.
Na odpuście można było kupić słodycze, pierniki, zabawki, drewniane figurki, korale, biżuterię, różańce, obrazki świętych. Odpustowym zabawkom często przypisywano ściśle określoną funkcję i symbolikę. Jedną z nich było tzw. drzewko życia. To wystrugany z drewna patyk z listkami i umieszczoną na szczycie figurką ptaka lub gniazda z pisklętami. Drzewko przypominało o wiosennym odradzaniu się życia. Miało nawiązywać do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i wierzeń, według których dusze zmarłych pod postaciami ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew cmentarnych.
Tegoroczny jarmark odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia w godz. 9.00–17.00. Co prawda na Błoniach, ale wciąż na Zwierzyńcu. Ponad setka wystawców z całej Polski postara się zaspokoić niemal każdą zachciankę odwiedzających. Oprócz uświęconych tradycją piernikowych serc, obwarzanków, drewnianych zabawek, balonów i waty cukrowej będzie można kupić inne wyroby regionalne, rękodzielnicze, spożywcze, ekologiczne. Bogaty asortyment kramów obejmie też odzież, galanterię skórzaną, biżuterię, dodatki do wystroju wnętrz. Organizatorem jarmarku jest Krakowskie Forum Kultury.