Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Krakowscy radni we wrześniu zatwierdzili przyjęcie gminnego programu leczenia niepłodności na kolejne trzy lata, czyli od 2023 do 2025 roku. Na pomoc parom, które bezskutecznie starają się o dziecko, miasto chce przeznaczyć łącznie 1,8 mln zł każdego roku. Szacuje się, że z programu skorzysta co najmniej 360 par. Właśnie ogłoszono listę klinik, do których będzie można się zgłosić.

Badania Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii dobitnie wskazują, jak dużym problemem w Polsce jest niepłodność. Według statystyk dotyka ona 1,5 mln par. W samym Krakowie liczbę niepłodnych par szacuje się na około 30 tys

Badania Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii dobitnie wskazują, jak dużym problemem w Polsce jest niepłodność. Według statystyk dotyka ona 1,5 mln par. Tylko w stolicy Małopolski liczbę niepłodnych par szacuje się na około 30 tys., z czego około 600 par rocznie wymaga leczenia metodami medycznie wspomaganego rozrodu, takimi jak in vitro.

Przyjęty przez krakowskich radnych „Gminny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” ma zmniejszyć bezdzietność i przyczynić się do narodzin 150 nowych krakowian w ciągu roku. Podobnie jak w pierwszej edycji tego programu, każda para będzie mogła samodzielnie wybrać realizatora spośród ośrodków, z którymi miasto zawrze umowy. Pary będą składać formularz wniosku bezpośrednio w placówkach realizujących.

Do realizacji gminnego programu leczenia niepłodności zostało wybranych 11 ośrodków. Po zawarciu umów z wyłonionymi w konkursie klinikami rozpocznie się nabór par do programu.

Wybrane oferty do realizacji:

● Gyncentrum Sp. z o.o., ul. Żelazna 1, Katowice

Miejsce wykonywania programu: ul. Mehoffera 10, Kraków

● Gyncentrum Sp. z o.o., ul. Żelazna 1, Katowice

● Provita Sp. z o.o., ul. Fabryczna 13D, Katowice

● TFP Fertility Macierzyństwo Sp. z o.o., ul. Białoprądnicka 7A, Kraków

● Parens Centrum Leczenia Niepłodności Jarosław Janeczko, al. 29 Listopada 155C, Kraków

● Centrum Bocian Sp. z o.o., sp. k., ul. Akademicka 26, Białystok

Miejsce wykonywania programu: ul. Dąbrówki 13, Katowice

● Artvimed-Chrobry Sp. z o.o., sp. k., ul. Czyżówka 14, lok. 0.02, Kraków

● Krakovi Sp. z o.o., sp. k., ul. Wyczółkowskiego 14/6, Kraków

● Ginekologia & Płodność Aleksandra Szlachcic i wspólnik sp. k., ul. Kazimierza Wielkiego 47, Kraków

Miejsce wykonywania programu:, ul. Dąbska 11, Kraków

● Invicta Sp. z o.o., ul. Polna 64, Sopot

Miejsce wykonywania programu:ul. Złota 6, Warszawa

● Novomedica Sp. z o.o., ul. ks. N. Bończyka 34, Mysłowice.

Kto może zakwalifikować się do programu?

O kwalifikacji do programu będzie decydowała kolejność poprawnie złożonych wniosków, przy jednoczesnym spełnieniu poniższych warunków:

● wiek kobiety mieści się w przedziale 20-42 lat (według rocznika urodzenia),

● spełniają określone ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka,

● są mieszkańcami Krakowa,

● wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • niepłodność