Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Utrata tchu podczas wchodzenia po schodach, ogólne osłabienie organizmu, uczucie duszności i zmęczenia, omdlenia oraz zasłabnięcia podczas wysiłku fizycznego. Tak wyglądają objawy tętniczego nadciśnienia płucnego – podstępnej i rzadkiej choroby. 20 maja na Rynku Podgórskim w Krakowie odbędzie się wydarzenie, które pozwoli lepiej zrozumieć, z czym zmagają się chorzy.

Tętnicze nadciśnienie płucne to rzadka postać dużej grupy chorób przebiegających z podwyższonym ciśnieniem w tętnicach płucnych.

Nadciśnienie płucne może dotknąć każdego. Osoby cierpiące na tę chorobę mają problemy ze zwykłymi czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie i bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

– Zarówno tętnicze nadciśnienie płucne, jak i przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne objawia się przede wszystkim męczliwością, dusznością przy wysiłku i ogólnym poczuciem zmęczenia – mówi prof. Grzegorz Kopeć z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. – Zwykle pacjent, który pierwszy raz przychodzi do poradni, mówi, że ma problem z wejściem na drugie albo pierwsze piętro. Dotychczas w ogóle takiego problemu nie było, ale od kilku, czasem kilkunastu miesięcy, coś takiego zaczęło się pojawiać.

Tętnicze nadciśnienie płucne to rzadka postać dużej grupy chorób przebiegających z podwyższonym ciśnieniem w tętnicach płucnych. W Polsce dotyka obecnie około 1200 osób w różnym wieku. Grupy ryzyka to pacjenci z wadami wrodzonymi serca, chorobami tkanki łącznej, nadciśnieniem wrotnym, marskością wątroby, stosujących toksyczne leki lub używki w tym amfetaminę czy zakażeni wirusem HIV. Ponieważ choroba jest rzadko spotykana, dużym wyzwaniem dla lekarzy jest jej właściwe rozpoznanie.

– Nadciśnienie płucne to choroba, z którą styka się chyba każdy lekarz: internista, kardiolog, pulmunolog. Można powiedzieć, że samo nadciśnienie płucne to jest bardzo szeroka grupa chorych – dodaje prof. Grzegorz Kopeć. – Uważa się, że 1% populacji osób dorosłych ma nadciśnienie płucne, to najczęściej nadciśnienia płucne wtórne. Na przykład do choroby lewej części serca czy wtórne do choroby płuc. Natomiast są jeszcze dwie rzadkie postaci nadciśnienia płucnego, czyli tętnicze nadciśnienie płucne i przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne.

Test słomki – sprawdź jak czują się chorzy z nadciśnieniem płucnym

W sobotę, 20 maja w godz. 12.00-14.00 na Rynku Podgórskim odbędzie się spotkanie z członkami Polskiego Stowarzyszenia z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Podczas wydarzenia będzie można dowiedzieć się, czym jest nadciśnienie płucne, jakie są jego objawy oraz gdzie można leczyć tę chorobę.

– Naszym głównym celem jest integracja chorych na nadciśnienie płucne i ich przyjaciół. 20 maja organizujemy pierwsze po pandemii spotkanie w Krakowie – mówi Barbara Bieniasz z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. – Chcemy też podnieść świadomość w społeczeństwie na temat tej rzadkiej choroby.

Podczas wydarzenia na własnej skórze będzie można przekonać się, jak oddychają osoby z nadciśnieniem płucnym, podejmując codzienne i z pozoru proste czynności. Wystarczy zrobić prosty „test słomki”. Polega on na zatkaniu nosa palcami, a następnie oddychaniu ustami przez słomkę do napojów. Oddychając w ten sposób, w trakcie wykonywania czynności, możemy jeszcze lepiej zrozumieć, z czym mierzą się każdego dnia osoby chorujące na nadciśnienie płucne.

Źródła: Strefa Miast