Szkolenie z samoobrony ma same plusy. Przede wszystkim wpłynie korzystnie na poprawę kondycji fizycznej mieszkanek Krakowa oraz ich poczucia bezpieczeństwa. Uczestnictwo w kursie z samoobrony zwiększy poczucie pewności siebie i samooceny uczestniczek kursu. Kurs ma być także sposobem budowanie nowych znajomości i więzi społecznych.
– Te zajęcia są przeznaczone tylko dla kobiet. – mówił po poprzednich edycjach kursu samoobrony Bohdan Bartyński, instruktor zajęć straży miejskiej. – Nie ma ograniczeń wiekowych, więc mogą przychodzić babcie z wnuczkami i mamy z córkami. Uczymy bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożeń, związanych z przebywaniem na ulicy, czy w windzie albo komunikacji miejskiej.
Kurs obejmuje praktyczną samoobronę z wykorzystaniem elementów dalekowschodnich sztuk walki oraz wiedzę psychologiczną dotyczącą odpowiednich reakcji i bezpiecznych zachowań w niebezpiecznych sytuacjach.
– Po tym kursie panie wiedzą o najczęstszych atakach, jakie zdarzają się na kobiety, takich jak: chwyty za szyję, włosy, za ubranie, próby pobicia, przewrócenia albo wyrwania torebki – dodawał Bartyński.
Aktualny kurs prowadzi instruktor techniki i taktyki interwencji SMMK – Piotr Twaróg, który należy do polskiej kadry instruktorów Defendo. To nazwa systemu samoobrony, który koncentruje się na skutecznej obronie przed atakiem, wykorzystując techniki takie jak: blokowanie, kopnięcia, ciosy, chwyty oraz uniki. Defendo jest oparte na prostych, ale skutecznych ruchach, które mają na celu umożliwienie osobom trenującym skuteczną obronę w sytuacjach zagrożenia.
Defendo skupia się nie tylko na aspektach fizycznych, ale także na psychologicznych i emocjonalnych elementach samoobrony, ucząc swoich uczniów radzenia sobie ze stresem i presją sytuacji konfliktowych. Ta holistyczna perspektywa czyni system Defendo atrakcyjnym dla osób poszukujących skutecznych technik samoobrony, które mogą być stosowane w różnych sytuacjach życiowych. Również elementy tego systemu zostaną zaprezentowane kursantkom na najbliższych szkoleniach.
Straż Miejska w Krakowie prowadzi kursy z samoobrony od niemal 30 lat. Przez ten czas instruktorzy przeszkolili między innymi: inspektorów ruchu MPK, podopiecznych domów pomocy społecznej, pracowników Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, personel Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Babińskiego, bibliotekarzy oraz kilka tysięcy krakowian.
Szkolenia odbywają się w środy i piątki w godz. 18.00-20.15 w Komendzie Straży Miejskiej przy ul. Dobrego Pasterza 116.
Osoby zainteresowane szkoleniem mogą zgłaszać się na maila: samoobrona.smmk@gmail.com.
Projekt jest realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego.