„Dobry Sklep” to pierwszy sklep socjalny w Krakowie. Jego asortyment nie różni się od innych marketów. W ofercie znajdują się m.in owoce, warzywa, słodycze, nabiał, napoje oraz inne produkty spożywcze.
– Bardzo się cieszę, że w końcu jesteśmy na otwarciu „Dobrego Sklepu”. Droga do powstania tego miejsca była trochę wyboista – mówi radny miejski Artur Buszek. – Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzaliśmy około 1,5 roku temu. Wtedy była trochę inna sytuacja – nie mieliśmy wojny i tak wysokiej inflacji jak obecnie. Więc tym bardziej teraz takie miejsce jest niezwykle potrzebne.
Uruchomienie sklepu to wyciągnięcie ręki do tych mieszkańców Krakowa, którzy są w trudnej sytuacji życiowej. Pracownicy punktu będą także pomagali i doradzali przy wyborze produktów, aby były one zróżnicowane i pełnowartościowe.
– Ten sklep to też dobry obraz paradoksu społecznego, który możemy choć w minimalnym stopniu niwelować – mówi Justyna Liptak, dyrektor Krakowskiego Banku Żywności. – Z jednej strony problem marnotrawstwa żywności, a z drugiej strony problemy społeczne, jakimi są: ubóstwo, bieda czy niedostatek żywności.
Kto może zostać klientem „Dobrego Sklepu”?
Klientem sklepu socjalnego może zostać każda osoba w trudnej sytuacji życiowej, która okaże skierowanie wydane przez MOPS. W przypadku osób samotnych, dochód nie może przekroczyć 1 552 zł netto, a w przypadku osób w rodzinie – 1200 zł netto. Każdy, kto ma uprawnienia do korzystania ze sklepu, otrzyma imienną kartę z numerem PIN do wykonywania transakcji. Na karcie będą zapisane punkty przyznane na dany miesiąc, które można wykorzystać przez okres 30 dni od daty aktywowania ich na karcie. Niewykorzystane punkty nie będą przechodzić na kolejny okres i nie podlegają wymianie na środki pieniężne.
Ile kosztują zakupy w sklepie socjalnym?
Uprawnione osoby mogą wybrać dowolne produkty dostępne w „Dobrym Sklepie”. Każdej grupie produktów są przyporządkowane punkty oznaczające ich wartość. Punkty będą odliczane z karty klienta przy kasie.
- 1 kg warzyw lub owoców – 10 punktów
- pieczywo – 10 punktów
- nabiał i jaja – 20 punktów
- olej – 30 punktów
- cukier i słodycze – 30 punktów.
Szczegółowa tabela punktów jest dostępna na terenie sklepu socjalnego.
Kto prowadzi sklep socjalny?
Sklep prowadzony jest przez Bank Żywności w Krakowie na podstawie zawartej umowy z Gminą Miejską Kraków.
– Bank Żywności jest z nami zawsze. W najtrudniejszych momentach i w najtrudniejszych zadaniach – zaznacza Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. – Bez nich nie udałoby się udzielać pomocy w bardzo trudnej sytuacji, której nie przerabialiśmy w żadnych scenariuszach, czyli w pandemii. Ich pomoc jest tutaj absolutnie nieodzowna i bardzo się cieszymy z tej współpracy. To jest takie dobre miejsce, w którym widać autentyczną, a nie pozorowaną aktywność.
Podpisana umowa obowiązuje strony do marca 2025 roku. Do końca umowy wysokość środków przeznaczonych przez miasto na prowadzenie sklepu wynosi 885 tys. złotych.
Sklep i nie tylko!
Oprócz tego, że będzie można tu dokonać zakupów, miejsce ma także służyć okolicznym mieszkańcom i stanowić punkt spotkań. W drugim pomieszczeniu, które sąsiaduje ze sklepem socjalnym, w ciągu 2 tygodni zostanie uruchomiona kawiarnia. Zarówno mieszkańcy okolicznych bloków, jak i klienci „Dobrego Sklepu” będą wspólnie przygotowywać posiłki z produktów, które zakupią w punkcie.
„Dobry Sklep” działa przy ul. Siemaszki 31.