Otwarcie wystawy „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” nastąpi 15 marca o godz. 11.00 przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu. Będzie jej towarzyszył półroczny cykl wydarzeń przybliżających historie osób, których losy na zawsze zostały powiązane z KL Plaszow.
80 lat temu na krakowskim Podgórzu działał obóz pracy i koncentracyjny Plaszow, który był częścią niemieckiej polityki Zagłady. Przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów, przede wszystkim Żydów, ale także Polaków i Romów. Ok. 6 tys. osób straciło w nim życie.
Niemcy, ewakuując obóz w 1945 r., praktycznie zrównali go z ziemią i skutecznie zatarli ślady zbrodni, jaka tam się dokonała. Na terenie miejsca pamięci pozostały jednak trzy masowe groby i dwa cmentarze żydowskie. Przez wiele lat głównym symbolem płaszowskiego obozu był postawiony na miejscu straceń pomnik Ofiar Faszyzmu. Dziś cały obszar jest objęty ochroną konserwatora zabytków i ma status cmentarza wojennego.
Zaraz po wojnie miasto Kraków, władze państwowe, osoby indywidualne i stowarzyszenia podejmowały działania, aby wiedza i pamięć o tym miejscu przetrwały. Od 2016 r. w proces upamiętnienia włączały się krakowskie instytucje, w tym przede wszystkim Muzeum Krakowa. W styczniu 2021 r. powołano Muzeum KL Plaszow, które ma do dyspozycji dwa budynki: Szary Dom i Memoriał.
Muzeum KL Plaszow organizuje zajęcia edukacyjne, wykłady i oprowadzania. Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji przygotowało na terenie poobozowym wystawę plenerową „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Ekspozycja składa się z 15 tablic, których treść łączy przekaz historyczny ze słowami świadków. Uzupełnia ją 41 punktów informujących o lokalizacji obiektów istotnych dla historii obozu oraz znajdujących się tu trzech oknach archeologicznych.
Teren miejsca pamięci został poddany dodatkowym zabiegom. Za pomocą betonowych znaczników określono granice dwóch cmentarzy żydowskich. Plac apelowy otoczono żwirową opaską. Dostęp do części , które są położone bardziej stromo, ułatwiają dwa ciągi schodów terenowych. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej: plaszow.org.