Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Na tę wiadomość mieszkańcy Krakowa długo czekali. Od początku czerwca będzie można korzystać z parku Zakrzówek. Na razie będzie czynna część rekreacyjna. Największa atrakcja – podwieszane baseny – zostanie otwarta 22 czerwca.

Budowa parku Zakrzówek ruszyła w 2019 r. To inwestycja warta prawie 60 mln zł w całości finansowana z budżetu gminy Kraków

Budowa parku Zakrzówek ruszyła w 2019 r. To inwestycja warta prawie 60 mln zł w całości finansowana z budżetu gminy Kraków. Na ogromnym terenie prawie 60 ha znajduje się wiele atrakcji, dzięki którym można aktywnie spędzać czas. Są tu miejsca do wspinaczki, trasy biegowe i rowerowe, ścieżki zdrowia. Nie mogło oczywiście zabraknąć miejsc piknikowych, punktów widokowych, wybiegu dla psów, wypożyczalni sprzętu wodnego oraz restauracji.

Z pewnością park będzie przyciągał całe rzesze krakowian spragnionych wypoczynku. Niewątpliwie największą atrakcją Zakrzówka będą podwieszane baseny. Jest ich pięć o głębokości od 40 do 350 cm. Unoszą się w wodzie, niecki są przymocowane do okalających je skał. Pomiędzy nimi znajdują się szerokie na kilka metrów drewniane pomosty.

Park otwarto, ale baseny na razie nie będą czynne. Zostaną uruchomione 22 czerwca. Wstęp będzie bezpłatny, ale ze względów bezpieczeństwa miasto chce monitorować liczbę gości. Na terenie podwieszanych basenów będzie mogło przebywać równocześnie 600–1000 osób, dlatego przy wejściu znajdą się bramki. Planowane jest też uruchomienie aplikacji z informacjami o obłożeniu, co pomoże uniknąć tłoku. Od 22 czerwca w godz. 10.00–18.00 kąpielisko będzie strzeżone przez ratowników.

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiały się informacje na temat złego stanu wody w basenach, a ściślej mówiąc o widocznych w nich glonach. Niedawno Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej, który prowadzi inwestycję na Zakrzówku, wydał w tej sprawie oświadczenie. „Niecki mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację wody. Boczne ściany są całkowicie ażurowe, co zapewnia jej stałą wymianę. Ponieważ baseny nie są obecnie używane, a woda w nich jest naturalna, niechlorowana, dlatego widoczny na dnie osad to naturalne zjawisko porastania glonami występującymi w tego rodzaju zbiornikach wodnych. Otwarcie kąpieliska będzie poprzedzone badaniami wody wykonywanymi przez sanepid, tak jak ma to miejsce każdego roku na kąpielisku w parku Bagry Wielkie” – uspokaja ZZM.

Od 1 czerwca do 31 sierpnia w parku Zakrzówek można odwiedzić wystawę Ekoeksperymentarium. Ekspozycja podpowiada, jak prowadzić gospodarstwo domowe w sposób bardziej przyjazny środowisku, jak segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd. Teraz można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–17.00, od 1 lipca od wtorku do soboty w godz. 11.00–19.00. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz na stronie: wystawa.ekoeksperymentarium.pl.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • park