Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ławki, huśtawki, stół do szachów i całe mnóstwo zieleni. Na osiedlu Krakowiaków 18 w Nowej Hucie rozkwitł urokliwy park kieszonkowy. Wszystkie zmiany, które wprowadzono, wynikają z rozmów i potrzeb mieszkańców. Układ nawiązuje do tego, który nowohucianie znają z lat 70.

W ogrodzie na osiedlu Krakowiaków pojawiło się mnóstwo nowej zieleni – drzewa, krzewy, byliny, a także liczne gatunki kwiatów

Idea parków kieszonkowych zakłada, że każdy mieszkaniec w swojej okolicy będzie mógł cieszyć się zielenią i odpocząć od zgiełku miasta w otoczeniu roślin. Koncepcja jest realizowana w ramach projektu Ogrody Krakowian. Małe oazy zieleni mogą zajmować ograniczoną powierzchnię, która nie przekracza 5000 mkw. Bardzo często znajdziemy je w samym centrum osiedli, dzięki czemu mieszkańcy mają zieleń na wyciągnięcie ręki. Inspiracją projektu są parki kieszonkowe powstałe w różnych miejscach na świecie, takich jak: Paley Park w Nowym Jorku czy Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago.

W ogrodzie na osiedlu Krakowiaków pojawiło się mnóstwo nowej zieleni – drzewa, krzewy, byliny, a także cebule w kwietnikach: śnieżyce, przebiśniegi i krokusy, barwinek pospolity, tawułka Thunberga, żurawka ogrodowa, pióropusznik strusi, bluszcz pospolity, dereń jadalny, hortensja krzewiasta Annabelle, hortensja bukietowa Vanille Fraise, jaśminowiec Biały Karze', tawuła Van Houtte'a i klon jawor.

– Ciągi komunikacyjne zostały w dużej mierze zachowane i poprawione – wylicza Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. – Zwiększyła się ilość powierzchni biologicznie czynnej poprzez wprowadzenie w niektórych miejscach nawierzchni mineralnej oraz nowe nasadzenia.

Ważnym elementem projektu była zmiana przebiegu ścieżek wewnątrz parku. Te, które znajdowały się tuż przy drzewach, zostały przesunięte. Dzięki temu poprawiono warunki wzrostu roślin, a dodatkowo w niektórych obszarach wprowadzono nawierzchnię mineralną. Jej ogromną zaletą jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne – ścieżki, które są wykonane z takiej nawierzchni, pozwalają na przenikanie opadów atmosferycznych bezpośrednio do gruntu. Mają też dużą odporność na różne czynniki atmosferyczne, w tym mrozy i promieniowanie UV.

– W parku już wiosną zakwitną tu krokusy, barwinek pospolity, dereń jadalny, klon, jawor oraz wiele innych – dodaje krakowski ZZM. – A już teraz uwagę spacerowiczów mogą przykuć białe hortensje, którym jesień nie przeszkadza w kwitnieniu.

W ramach prac wymieniono także oświetlenie, zamontowano ławki, huśtawki oraz stół szachowy z miejscem dla wózka z dzieckiem, czy osób z niepełnosprawnościami.

Zadanie powstało w ramach realizacji programu „Rewitalizacja wnętrz kwartałów zabudowy na terenie Nowej Huty”.

Źródła: Strefa Miast