Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Duża radość wśród najmłodszych krakowian! Na Planty im. Floriana Nowackiego, czyli do najstarszego parku w Podgórzu, wróciła ogromna drewniana ryba lipień. Plac zabaw na Plantach ucierpiał podczas ubiegłorocznej lipcowej nawałnicy. Po naprawie dzieciaki znowu mogą czuć się na placu jak ryba w wodzie!

Plac zabaw na Plantach ucierpiał podczas ubiegłorocznej lipcowej nawałnicy. Po naprawie dzieciaki znowu mogą czuć się na placu jak ryba w wodzie!

Otwarty pod koniec 2021 roku plac zabaw na Plantach Nowackiego szybko podbił serca dzieci i rodziców – wcześniej zaniedbana i zdegradowana przestrzeń przeobraziła się w miejsce kreatywnej zabawy!

Niestety główna atrakcja placu – ogromnych rozmiarów drewniana ryba lipień – w lipcu 2022 r. uległa uszkodzeniu podczas wichury. Ucierpiały także inne elementy małej architektury, w tym burta statku oraz kółka na linie. Ryba musiała zostać oddana do naprawy, żeby nadal cieszyć najmłodszych.

Ze względu na zakres robót, czyli m.in. konieczność odbudowy całej głowy z wykorzystaniem nowych materiałów oraz nietypowość obiektu, naprawa zajęła kilka miesięcy. Na szczęście prace już się zakończyły, a ogromna ryba wróciła na swoje miejsce! Dzieciaki uwielbiają to miejsce – wewnątrz ryby lipień znajduje się szeroki tunel, który najmłodsi mogą teraz ponownie pokonać!

Zdegradowany plac zyskał królewski sznyt

W średniowieczu w tym rejonie Krakowa znajdowały się stawy królewskie i hodowla ryb, które potem trafiały na stoły polskich władców. Teren placu zabaw został wzbogacony elementami nawiązującymi tematycznie do historii tego miejsca.

Oprócz ogromnej, drewnianej ryby, są wśród nich: urządzenia liniowe, wodne urządzenia zabawowe, drewniane trzciny, rybki i łódki. Ponadto standardowe wyposażenie tego typu miejsc, czyli: huśtawki dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku, ławki, kosze na śmieci oraz drewniana pergola z miejscem dla matek karmiących.

Na placu zabaw posadzono kilkaset krzewów, jednak ze względu na porę roku, na pełen efekt będzie trzeba poczekać do wiosny.

Koszt inwestycji wynosił łącznie blisko 2,2 mln zł.

Źródła: Strefa Miast