Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Koncerty, bezpłatne warsztaty, różnorakie wydarzenia tematyczne, kursy językowe, wieczorki zapoznawcze. Centrum Wielokulturowe i Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców to miejsce spotkań i integracji wielokulturowej społeczności Krakowa. Właśnie została otwarta jego nowa siedziba.

Centrum Wielokulturowe działa w Krakowie od trzech lat. Prowadzi je Fundacja Internationaler Bund Polska, finansuje miasto.

Centrum Wielokulturowe działa w Krakowie od trzech lat. Prowadzi je Fundacja Internationaler Bund Polska, finansuje miasto.

– Kraków jest otwarty na wszystkich mieszkańców bez względu na ich poglądy polityczne, religijne, pochodzenie. Mieszkańcy Krakowa, niezależnie do tego skąd pochodzą, mogą w Centrum Wielokulturowym uzyskać informacje o tym, w jaki sposób rozwiązać swoje problemy. W tym miejscu mile widziany jest każdy, kto chce się zintegrować, ma pomysł na ciekawe projekty społeczne – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Centrum Wielokulturowe jest otwarte dla obcokrajowców, którzy dopiero co przyjechali do Krakowa, osiedlili się w nim jakiś czas temu oraz dla krakowian. Są w nim realizowane różnego rodzaju projekty. Mniejsze, jak np. stworzenie wielokulturowej biblioteczki, do której każdy może przynieść książkę opowiadającą o jego kraju. I większe, jak choćby Polish Language Cafe – cotygodniowe spotkania, gdzie obcokrajowcy mogą podszkolić swój polski oraz Open Community Evening – tematyczne wieczory zapoznawcze. Centrum organizuje też spacery i śniadania wielokulturowe, kursy językowe, warsztaty kulinarne, wydarzenia tematyczne np. Dzień Niepodległości Albanii.

Nieodłączną częścią Centrum jest Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców. Można tu dowiedzieć się jak zalegalizować pobyt w Polsce, uzyskać obywatelstwo, pozwolenie o pracę. Dostępna jest bezpłatna pomoc prawnika, wsparcie psychologiczne, usługi tłumaczy i asystentów cudzoziemskich. Więcej informacji na stronie internetowej otwarty.krakow.pl.

Nowa siedziba Centrum znajduje się w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych przy ul. Zabłocie 20, w budynku A, na pierwszym piętrze. Jego wyposażeniem zajęli się partnerzy Fundacji IB Polska. Pracownicy IKEA Kraków w ramach wolontariatu zaprojektowali i zmontowali kuchnię i jadalnię, urządzili kącik dziecięcy. IKEA przekazała meble do Punktu Informacji dla Obcokrajowców. Firma Shell Polska zapewniła wyposażenie biur, przekazując biurka, fotele i szafki.

Źródła: Strefa Miast