– Odpady to paliwo, które można skutecznie wykorzystać. Robimy wszystko, aby Kraków był miastem całkowicie niezależnym energetycznie, a mieszkańcy płacili jak najmniej za energię dostarczaną do ich gospodarstw. Instalacja odzysku ciepła ze spalin to ważna inwestycja, która zwiększa efektywność produkcyjną zakładu – zaznacza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Średnie zapotrzebowanie domu jednorodzinnego wybudowanego z zachowaniem obecnych standardów cieplnych wynosi 10 MWh na rok. – Energia odzyskana ze spalin pozwoli na dodatkowe ogrzanie przez cały rok niemal 9 tys. takich domów – podkreśla Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA.
To zaawansowane rozwiązanie pozwala wykorzystać ciepło, które do tej pory wraz z parą wodną i spalinami trafiało do atmosfery. Za pomocą specjalnej instalacji spaliny są zwracane i wykorzystywane do podgrzania ciepłej wody. Warto zaznaczyć, że oddanie do użytku instalacji pozwoli w skali roku zredukować o ok. 50 tys. m sześc. zużycie wody z sieci wodociągowej. Aby wyprodukować tyle energii, ile Ekospalarnia odzyska ze spalin, konwencjonalna elektrownia węglowa wyemitowałaby rocznie do atmosfery ok. 26 tys. ton dwutlenku węgla.
Wybudowanie instalacji odzysku ciepła ze spalin kosztowało nieco ponad 37,2 mln zł. Na tę inwestycję Krakowski Holding Komunalny SA otrzymał 13,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie preferencyjnej pożyczki. Głównym wykonawcą była firma SEEN Technologie sp. z o.o. CA