Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kiedyś pełne żołnierzy i sprzętu wojskowego. Obecnie służą celom kulturalnym, naukowym, edukacyjnym i biznesowym. Nadarza się okazja, by poznać tajemnice zabudowań militarnych fortyfikacji. Od 10 do 18 września będą odbywać się Dni Twierdzy Kraków. Ich program jest bardzo bogaty!

Dni Twierdzy Kraków to doskonała okazja by poznać tajemnice m.in. Fortu Borek

Twierdza Kraków powstała w drugiej połowie XIX wieku na rozkaz cesarza austriackiego Franciszka Józefa. Forty, wieże, szańce - wszystko to budowano przez kilkadziesiąt lat. Po II wojnie światowej nastąpił proces demilitaryzacji Twierdzy, część zabudowań została zburzona. Dziś to miejsce, które zyskało nowe życie. Obecnie wiele z dawnych zabudowań wojskowych służy zupełnie innym celom – istnieją w nich muzea, instytucje kultury, instytucje edukacyjne, ośrodki sportowe, naukowe, centra medyczne, a także prowadzona jest działalność gospodarcza.

Dni Twierdzy Kraków, które startują 10 września i potrwają do 18 września, to doskonała okazja, by poznać dawne wojskowe fortyfikacje. W programie znalazły się m.in. wykłady historyków i specjalistów architektury i wycieczki po fortach z przewodnikami - wszystko po to, by poznać dzieje poszczególnych zabudowań. Odbędzie się też kilka koncertów, np. krakowskiej Orkiestry Wojskowej czy Marty Bizoń, projekcje filmowe. Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach - z myślą o nich przygotowano gry terenowe, warsztaty malarskie, modelarskie i fotograficzne. Będzie też można poznać florę i faunę Twierdzy - można natknąć się w niej na bardzo ciekawe gatunki roślin i zwierząt. Bardzo ciekawym pomysłem są spotkania, poświęcone komunikacji z osobami niepełnosprawnymi i nurkowaniu osób z niepełnosprawnością.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Wejściówki na poszczególne wydarzenia będzie można pobrać za pośrednictwem platformy kbfbilety.krakow.pl.

Źródła: UM Kraków