Zegar na Powiślu możemy podziwiać od 18 listopada. Powstał w ramach umowy miasta z Fundacją Ideanova, którą podpisano 2021 r. W jury rozpisanego wcześniej międzynarodowego konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na projekt zegara zasiadał również przedstawiciel ZZM.
Jurorom najbardziej spodobał się oryginalny pomysł Aleksandra Rokosza. Młody polski designer połączył tradycję z nowoczesnością i stworzył zegar, który działa przez okrągłą dobę. W ciągu słonecznego dnia jest to tradycyjny zegar słoneczny wykorzystujący cień. Natomiast po zachodzie słońca, ale też podczas pochmurnej pogody, godzinę wskazuje laser zasilany zmagazynowaną energią słoneczną. Tak więc wieczorem zamiast cienia mamy światło rzucone w odpowiednie miejsce cyferblatu.
Zegar słoneczny. Jak to działa?
Zegar słoneczny wskazuje lokalny czas słoneczny, który różni się od czasu urzędowego, czyli tego, jaki mamy na zegarku. Cień wskazówki zmienia swoje miejsce oraz długość, podążając za ruchem Słońca. Aby zegar słoneczny działał prawidłowo, trzeba go umieścić w miejscu, gdzie Słońce operuje przez jak największą liczbę godzin. Istotny jest również kąt ustawienia wskazówki. Zależy on od szerokości geograficznej miejsca, w którym zegar słoneczny jest budowany.