Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Już 2 września startuje nowy sezon teatralny w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Szykują się nowe premiery, ciekawe wydarzenia towarzyszące oraz powrót słynnych “Dziadów w reż. Mai Kleczewskiej, które podzieliły opinię publiczną w Krakowie.

Przedstawienie Znachor w reżyserii Jakuba Roszkowskiego będzie z pewnością wielkim wydarzeniem

Zacznijmy od najbliższego wydarzenia, które odbędzie się już 3 września o godz. 18:00. W ramach Narodowego Czytania, w dwieście lat po opublikowaniu, w Roku Romantyzmu Polskiego, teatr zaprasza na czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na romantyczne źródło literackie, ale również na bardzo bolesną teraźniejszość, znaczoną przede wszystkim agresją Rosji na Ukrainę. W tym roku przygotowane jest ono przez przyjaciółki instytucji z Ukrainy. Młodzieńcze wiersze autora Dziadów dla widzów zgromadzonych na placu Świętego Ducha przeczytają z balkonu Teatru jego aktorki i aktorzy: Dorota Godzic, Agnieszka Judycka, Hanna Syrbu, Marcin Kalisz, Sławomir Rokita, Marcin Sianko a o oprawę muzyczną zadba Diana Ostrolutska.

Zaledwie tydzień później, bo 10 września na Scenie MOS przy ul. Rajskiej 12 będzie miała miejsce premiera kultowego “Znachora” w teatralnej adaptacji i reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Widzów czekają nie lada emocje. Dwa światy. I dwie – wydawać by się mogło – zupełnie różne osoby. Ten lepszy. I ten gorszy. Tylko który jest który? Czy musimy wybierać? Wolelibyśmy nie … Zamiast stawiania widzów przed wyborem – twórcy oddają spektakl, który łączy sentymentalne wspomnienia i skojarzenia ze świeżym, zdystansowanym spojrzeniem na klasykę gatunku. Powagę przeplatają lekkim dowcipem. Sprawnie rozpisane dialogi i sytuacje sprzyjają aktorom w kreowaniu wciągającego scenicznego świata. Obok grającego tytułową rolę Macieja Jackowskiego, na scenie występują Anna Tomaszewska, Lidia Bogaczówna, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Alina Szczegielniak, Mateusz Bieryt, Adam Wietrzyński, Dominik Stroka, Mateusz Janicki, Tomasz Augustynowicz, Wojciech Skibiński. Po raz pierwszy widzowie poznają też sceniczny talent Hanny Syrbu, ukraińskiej aktorki, która po rosyjskiej napaści na Ukrainę przybyła do Krakowa i dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Udział w „Znachorze” jest jej pierwszą rolą teatralną w Polsce, a obecność w obsadzie – symboliczna. Mało tego! Spektakl wzbogacony został piosenkami – hitami współczesnego popu w aranżacjach muzycznych przygotowanych na trąbkę, kontrabas i perkusję, wykonywanych każdego wieczora na żywo. Opracowanie muzyczne przygotowali Antonis Skolias i Zuzanna Skolias, choreografię: Weronika Pelczyńska i Monika Szpunar.

Jesienne plany teatralne zdradziła z kolei Zastępca Dyrektora ds. Komunikacji Marketingowej, Edyta Sotowska-Śmiłek.

– W październiku zainaugurujemy projekt Kultura Futura. Będzie to miało miejsce w dzień 129 “urodzin” naszego Teatru – 21 października. Połączone to będzie z wystawieniem “Dziadów” i spektakularnym mappingiem na elewacji Teatru od strony krakowskich Plant. W listopadzie planujemy zrobić duży event połączony z licytacją, a pozyskane podczas niego środki przeznaczymy na działalność artystyczną Teatru. – powiedziała.

Teatr im. Juliusza Słowackiego nie zamierza jednak zwalniać tempa i końcem roku planowana jest kolejna premiera – tym razem wyjątkowego musicalu.

– Na koniec roku, po remoncie widowni, Teatr ma zaplanowaną premierę na Dużej Scenie. Będzie to musical “1989” według koncepcji Mirka Wlekłego, Marcina Napiórkowskiego i Katarzyny Szyngiery. Reżyseruje Katarzyna Szyngiera. Spektakl ukaże upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie w rapowo-musicalowej formie. W życiu najważniejszych opozycjonistów lat 80. idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach. Dzięki swej elastyczności rap pozwoli widzom uczestniczyć zarówno w kameralnych dramatach, jak i w epickich politycznych starciach. Za pomocą muzyki odzyskamy to, czego dziś najbardziej brakuje w naszej zbiorowej pamięci o transformacji – ludzką stronę wydarzeń, które zbyt często rozważamy wyłącznie przez pryzmat polityki. Tworzymy czuły w treści i nowatorski w formie musical o polskim, współczesnym, naszym pozytywnym micie. – dodała Edyta Sotowska-Śmiłek.

Na koniec wspomniała też o planach programowych na przyszły rok.

– Inne zaplanowane premiery sezonu, o których możemy obecnie powiedzieć to “Botticelli” Jordana Tannahilla w reżyserii Pawła Świątka czy “Czerwone i czarne” Stendhala w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. One na początku 2023 roku. – podsumowała Zastępca Dyrektora ds. Komunikacji Marketingowej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Cały repertuar teatru i więcej informacji na temat spektakli znajdziecie na stronie www.teatrwkrakowie.pl.

Źródła: UM Kraków