Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

„Ptasia” biblioteczka, karmniki oraz poidełka dla ptaków. Ten park kieszonkowy będzie inny niż wszystkie! Kraków słynie z legendy o zaczarowanych gołębiach, a nowy park kieszonkowy będzie o tym przypominał. Obok ulicy Juliusza Lea, przy placu Nowowiejskim, powstanie Gołębi Ogród Krakowian. Prace już trwają.

Koncepcja parków kieszonkowych, które od wielu lat powstają w Krakowie, zakłada, że każdy mieszkaniec będzie mógł blisko swojego domu cieszyć się zielenią i odpocząć od zgiełku miasta w otoczeniu roślin.

Plac Nowowiejski to dobrze znane targowisko, które odwiedzają mieszkańcy. Już wkrótce po sobotnich zakupach, krakowianie będą mogli zrelaksować się w otoczeniu zieleni. Aktualna przestrzeń ma zostać na nowo zagospodarowana.

– W istniejącą zieleń wysoką wkomponowane zostaną nowe nasadzenia zieleni: drzew i krzewów. Gatunki roślin zostały dobrane w taki sposób, aby o każdej porze roku użytkownicy ogrodu mogli cieszyć się urokami przyrody. Założenie projektowe przewiduje nasadzenia roślin miododajnych, zwiększając tym samym wzrost bioróżnorodności – zapowiada ZZM.

Ogród ma zostać podzielony na strefy, które połączą ścieżki spacerowe. Na drewnianych podestach pojawią się wygodne ławki, ławko-huśtawki oraz stoliki piknikowe. Pomyślano także o najmłodszych – w parku znajdą się też urządzenia do zabawy dla dzieci. Z myślą o miłośnikach czytelnictwa zaprojektowano „ptasią” biblioteczkę, dzięki której wymiana książek z innymi mieszkańcami stanie się łatwa i przyjemna.

W Gołębim Ogrodzie Krakowian nie mogło zabraknąć elementów nawiązujących do charakteru miejsca: poidełka dla ptaków oraz karmnika. Dodatkowo zieleniec będzie nawiązywał do swojej nazwy poprzez rzeźby przestawiające gołębie.

Krakowskie parki kieszonkowe

Koncepcja parków kieszonkowych, które od wielu lat powstają w Krakowie, zakłada, że każdy mieszkaniec będzie mógł blisko swojego domu cieszyć się zielenią i odpocząć od zgiełku miasta w otoczeniu roślin. Zarząd Zieleni Miejskiej zakłada, że małe, miejskie oazy zieleni mają zajmować ograniczoną powierzchnię, która nie przekroczy 5000 mkw.

Inspiracją projektu są parki kieszonkowe powstałe w różnych miejscach na świecie, takich jak: Paley Park w Nowym Jorku czy Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago.

Projekt jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Źródła: Strefa Miast