Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Blisko 1800 ton piasku, łodzie, przyczepy, pontony, motopompy, agregaty prądotwórcze i wiele innych urządzeń, które mogą posłużyć do walki z żywiołem. Właśnie uruchomiono nowoczesny i funkcjonalny miejski magazyn przeciwpowodziowy przy ul. Władysława Siwka w Nowej Hucie. Zastąpi stary, dotychczas dzierżawiony, który znajdował się przy ulicy Babińskiego. Wartość całej inwestycji to ponad 70 milionów złotych.

– Mamy jeden z najlepszych magazynów w Polsce – mówi Adam Cebula, Zastępca Dyrektora w Klimat Energia Gospodarka Wodna

Magazyn powstał w ciągu 18 miesięcy. W jego skład wchodzą aż cztery hale! Dwie o największej powierzchni – każda po 1200 m² – pełnią funkcję magazynu dla podstawowego wyposażenia do walki z żywiołem. Znajdują się tu m.in. agregaty prądotwórcze, łodzie, czy pontony. To też przestrzeń dla systemu DPS, czyli ścianek szczelnych, dzięki którym możliwe jest podwyższenie wałów Wisły. Mobilny system przeciwpowodziowy składający się z lekkich aluminiowych belek, wsuwanych między wsporniki pozwala na szybkie podwyższenie 800-metrowego odcinka wałów przeciwpowodziowych.

Dwa pozostałe budynki magazynowe o powierzchni 400 m² i 100 m² służą do przechowywania m.in. worków z piaskiem, zapór powodziowych, czy zbiornika na wodę do sprawdzania parametrów technicznych dużych agregatów pompowych. Pomieszczenia garażowe i stanowiska warsztatowe – umożliwiają stałą konserwację sprzętu.

– Mamy jeden z najlepszych magazynów w Polsce – mówi Adam Cebula, Zastępca Dyrektora w Klimat Energia Gospodarka Wodna. – Główne zasoby magazynowe to agregaty pompowe, w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Nie mieliśmy przedtem miejsca, żeby je deponować, a teraz możemy dokupić więcej egzemplarzy.

Nowoczesna logistyka

Nowa hala wyróżnia się także odpowiednio zaprojektowaną logistyką. Ułożone na paletach worki z piaskiem przy wykorzystaniu wózków widłowych błyskawicznie trafiają na samochód z podnośnikiem hydraulicznym. Dzięki temu jednostki ratownicze mogą sprawnie i szybko realizować akcje.

– Każdym samochodem możemy tutaj wjechać i pobrać to, co nam jest potrzebne - mówi starszy brygadier Paweł Knapik, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. – Dotychczas nie było to takie proste.

Magazyn przeciwpowodziowy w Nowej Hucie stanowi doskonałe uzupełnienie istniejących już zasobów strażaków.

– Sprzęt, który znajduje się do tzw. bezpośredniego użycia w trybie natychmiastowym, jest zdeponowany w remizach Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast tutaj znajduje się zapas strategiczny, gdzie w sytuacji naprawdę kryzysowej na terenie miasta możemy uzupełnić zasoby w dyspozycji Państwowej Straży Pożarnej.

Dalszy rozwój magazynu

To jeszcze nie wszystko! W planach jest budowa 9 stacjonarnych pompowni na wysokie stany wody w Wiśle, a także budowa stanowisk pompowych i zakup dodatkowych agregatów. Dotychczasowy budynek magazynowy przy ul. Babińskiego był w złym stanie technicznym. Jego kubatura była niemal dwukrotnie mniejsza od nowo wybudowanego.

Na dachach dwóch hal zamontowano instalację fotowoltaiczną wspomagającą zasilanie wszystkich obiektów. Przeprowadzka wartego ponad 5 mln zł sprzętu, dzięki któremu służby niosą pomoc w kryzysowych sytuacjach, trwała dwa tygodnie.

W miejskim magazynie przeciwpowodziowym przechowywane są m.in.:

● zapory powodziowe,

● system zamknięć bram przeciwpowodziowych,

● system podwyższania wałów i bulwarów,

● przenośne agregaty prądotwórcze,

● łodzie, przyczepy, pontony,

● maszty oświetleniowe z lampami, namioty,

● motopompy, silniki,

● pompy pływające,

● pompy szlamowe,

● łopaty, siekiery, piły, łomy, nożyce do cięcia drutu, plandeki.

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Obiekt będzie służył zarówno strażakom, jak i mieszkańcom. Nowy magazyn przy ul. W. Siwka, podobnie jak poprzedni, jest obsługiwany 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ustawa o samorządzie gminnym zobowiązuje gminę do wyposażenia i utrzymania magazynu przeciwpowodziowego. Biorąc pod uwagę realną skalę zagrożenia powodziowego, magazyn przeciwpowodziowy na bieżąco doposażony jest w najbardziej nowoczesny sprzęt.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • powódź