Specjalistyczna Poradnia Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej na osiedlu Willowym 35 została przeniesiona z ulicy Półkole 11, a jej nowa siedziba mieści się w przebudowanym i odnowionym budynku. Całkowita powierzchnia poradni wynosi aż 1800 mkw. Prace rozpoczęły się już w 2021 roku.
– Ta poradnia jest inwestycją. Do tej pory mieściła się w szkole, przy ul. Półkole w zdecydowanie mniejszych gabinetach. Teraz oddaliśmy trzykrotnie większą powierzchnię do dyspozycji najmłodszych mieszkańców Krakowa – mówi Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Krakowa. – Pamiętajmy, że z tej poradni korzystają nawet dzieci kilkumiesięczne.
W ramach modernizacji budynku wykonano zewnętrzną windę dla osób niepełnosprawnych oraz nowe schody zewnętrzne. Wymienione zostały również wszystkie instalacje oraz okna i drzwi w całym obiekcie. Budynek został także ocieplony, zyskał nową elewację i dach. Na potrzeby poradni, wokół placówki, powstały drogi wewnętrzne i nowe chodniki z kostki brukowej oraz 26 miejsc parkingowych.
Dla kogo jest nowa poradnia?
Specjalistyczna poradnia na os. Willowym to miejsce dla dzieci niepełnosprawnych i z różnymi zaburzeniami rozwojowymi. Świadczy opieką diagnostyczną, terapeutyczną i orzeczniczą dzieci od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole.
– Te usługi, które ta poradnia świadczy, to jest właśnie wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Im wcześniejszy etap, kiedy ta pomoc zostanie udzielona, tym lepsza szansa na prawidłowy rozwój – dodaje Korfel-Jasińska.
Pomoc udzielana w placówce jest bezpłatna i nie wymaga skierowań. Poradnia może pochwalić się wykształconą, specjalistyczną kadrą. Zatrudnia pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, neurologopedów, terapeutów rodzinnych, terapeutów zaburzeń integracji sensorycznej, specjalistów EEG-biofeedback i fizjoterapeutów.
– Pamiętajmy, że rodzice wielokrotnie mają problem, bo nie wiedzą, z jakiej poradni skorzystać lub do jakiego specjalisty się udać. Ta placówka będzie nie tylko pomagała najmłodszym mieszkańcom Krakowa, ale też dawała profesjonalną pomoc rodzicom. Będą tu warsztaty oraz indywidualne wsparcie. Mam nadzieję, że rodzice nawiążą też kontakty między sobą – zachęca Zastępca Prezydenta Krakowa.
W ramach specjalistycznej terapii indywidualnej realizowane są różne metody i techniki, m. in.: techniki behawioralne, terapia karmienia, metoda werbotonalna, alternatywne metody komunikacji, praca z dzieckiem z mutyzmem, elementy SI, NDT-Bobath, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia ręki, elementy metody Weroniki Sherborne, metoda Dobrego Startu czy terapia widzenia.
– Chcemy też, aby powstały przedszkola specjalne – wyraża nadzieję Korfel-Jasińska. – W Krakowie funkcjonuje 8 poradni – 4 poradnie rejonowe, 4 specjalistyczne, natomiast jedna to poradnia specjalistyczna, która daje wsparcie, pomoc, opiekę, zajęcia logopedyczne, terapeutyczne, fizjoterapie, rehabilitacje. To wszystko dla najmłodszych mieszkańców Krakowa, którzy jeszcze nie rozpoczęli nawet swojej przygody żłobkowej.
Koszt inwestycji, wliczając wyposażenie, wyniósł 17,7 mln zł. Zrealizowało ją Miejskie Centrum Obsługi Oświaty.