Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Do końca lutego będzie można oglądać wizualizacje projektów Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Obejmują one trasy zwiedzania poobozowego terenu, a także dwa budynki: historyczny Szary Dom i Memoriał, w których będą stałe wystawy. Wizualizacje są dostępne na wystawie na dziedzińcu Muzeum Podgórza oraz na stronie: plaszow.org.

W nowo powstałym budynku Memoriału, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna. Memoriał został zaprojektowany jako główny budynek muzealny

Wpisany do rejestru zabytków teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie Plaszow zajmuje 37 ha powierzchni. Znajdują się na nim dwa cmentarze żydowskie oraz miejsca masowych straceń. Cały obszar został uznany za cmentarz wojenny. Rozległy teren poobozowy jest częściowo zalesiony, częściowo porośnięty łąkami. Obecnie to otwarte dla wszystkich miejsce spokojnych spacerów, refleksji, odkrywania przeszłości.

Szary Dom przed wojną pełnił funkcję budynku administracyjnego cmentarza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. W KL Plaszow mieściły się w nim biura zarządu obozu, a w piwnicach areszt. Po remoncie i dostosowaniu do potrzeb muzealnych na parterze i w piwnicach powstanie wystawa stała, na piętrze znajdą się pomieszczenia edukacyjne, ogólnodostępna mediateka i miejsce kontemplacji. Scenariusz wystawy w Szarym Domu zakłada, że będzie to miejsce, w którym głos oddany zostanie przede wszystkim świadkom. Przez ich wypowiedzi na temat obozowych doświadczeń odwiedzający zapoznają się z emocjonalną, osobistą stroną historii obozu płaszowskiego.

Główny budynek muzealny Memoriał będzie położony tuż za obszarem byłego obozu, znajdzie się w nim wystawa historyczna. Architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu i zaprojektowali obiekt wtopiony w skarpę, ukryty pod ziemią, z widoczną jedynie elewacją frontową. Z terenem obozu połączy go tunel przechodzący pod ul. Swoszowicką.

W grudniu 2022 r. rozstrzygnięto konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow. Wykona ją pracownia Koza Nostra z Krakowa. W ub.r. wyremontowano też dach i rynny Szarego Domu, co zabezpieczyło budynek przed niszczącym działaniem wody. Na przełomie 2022 i 2023 r. ogłoszono przetarg na budowę Memoriału, która zacznie się jeszcze w tym roku.

Utworzenie Muzeum KL Plaszow to przedsięwzięcie, w które zaangażowane jest miasto Kraków i rząd RP. Muzeum ma stać na straży pamięci tysięcy ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu, godnie upamiętniać tragiczną historii tego miejsca i ugruntowywać wiedzę o istnieniu niemieckiego obozu koncentracyjnego i pracy w Krakowie.

Źródła: Strefa Miast