Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Prawie 700 dzieci będzie korzystać z kompleksu szkolno-przedszkolnego, który powstaje przy ul. Grochowej w Krakowie. Rozebrano już stare budynki szkolne i przygotowano teren, teraz prace budowlane wchodzą w decydujący etap. Inwestycja będzie kosztować ok. 65 mln zł.

Budowa nowoczesnego budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 przy ul. Grochowej 23 w Płaszowie to jedna z trzech największych inwestycji realizowanych obecnie przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie.

Budowa nowoczesnego budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 przy ul. Grochowej 23 w Płaszowie to jedna z trzech największych inwestycji realizowanych obecnie przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie. Dwie pozostałe szkoły powstają w Dębnikach na osiedlu Sidzina i przy ul. Tynieckiej.

Roboty w Płaszowie rozpoczęto w 2023 r. od wyburzenia starych budynków szkolnych i wyrównania terenu. Do tej pory wybudowano całość konstrukcji piwnic, parteru oraz pierwszego piętra głównego budynku szkoły, a także ściany sali gimnastycznej. Gotowy jest zewnętrzny zbiornik retencyjny dla wody opadowej. Obecnie trwa wznoszenie drugiego piętra budynku i układanie stropodachu nad salą gimnastyczną. W piwnicach są stawiane murowane ścianki działowe. W podziemiu i na parterze robotnicy układają instalacje sanitarne, elektryczne i wentylacji mechanicznej. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Łęgprzem z Krakowa.

Nowa szkoła przy ul. Grochowej będzie miała ok. 7,6 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Znajdą się w niej 24 sale lekcyjne, w tym cztery pracownie: chemiczno-fizyczna, biologiczno-geograficzna, muzyczno-plastyczno-techniczna i komputerowa. Nie zabraknie miejsca na świetlicę, bibliotekę, klub i sklepik uczniowski, harcówkę, gabinet lekarski, gabinet stomatologa, kuchnię oraz jadalnię. Zostanie zbudowana sala gimnastyczna wraz z trybunami, ścianką wspinaczkową i siłownią. Budynek będzie w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na dachu szkoły znajdzie się instalacja fotowoltaiczna o mocy minimum 30 kWh. Teren wokół obiektu zostanie utwardzony i zagospodarowany. Pojawią się na nim chodniki, drogi wewnętrzne, miejsca parkingowe oraz lampy, ławeczki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci.

Inwestycja ma zakończyć się w 2026 r. Całkowity koszt budowy (bez zakupu wyposażenia) wyniesie ok. 65 mln zł. Do nowego zespołu szkolno-przedszkolnego będzie uczęszczać 670 uczniów. Zatrudnienie znajdzie tu ok. 80 nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji.

Źródła: Strefa Miast