Białe Morza to duży obszar, który latami służył jako składowisko odpadów z Krakowskich Zakładów Sodowych Solvay. Stąd wzięła się jego nazwa - odpady miały biały kolor. Produkcję w zakładach Solvay zakończono w latach 90. ze względu na niekorzystny wpływ na środowisko.
Białe Morza poddano częściowej rekultywacji i ponownemu zalesianiu. Pomysłów na zagospodarowanie tego obszaru pojawiało się więcej. Jeden z nich zakładał utworzenie w tym miejscu Ogrodu Biblijnego, przy okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Inny - powstanie pola golfowego. W 2015 r. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przeprowadził przetarg, w wyniku którego zawarł umowę dzierżawy na okres 30 lat ze spółką Golf&Spa Resort. Umowa zakładała budowę pola golfowego i kompleksu sportowo-rekreacyjnego dla mieszkańców. Jednak ze względu na naruszenie harmonogramu prac wykonawczych, porozumienie zostało rozwiązane 24 listopada 2020 r. Spółka nie chciała terenu zwrócić, dlatego ZIS skierował sprawę do sądu. Postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto Białych Mórz nastąpiło pod koniec 2021 r.
– Prezydent Krakowa zdecydował o opracowaniu nowej koncepcji Białych Mórz – mówi Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. – Ma być to w przyszłości miejsce zielone z obszarami rekreacji: ścieżkami do biegania, trasami dla rolkarzy oraz z elementami parkowymi. Dzięki temu obszar będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Krakowa.
W pracach koncepcyjnych nad zagospodarowaniem ternu wezmą udział sami mieszkańcy, podczas specjalnie zorganizowanych w tym celu warsztatów.
– Chcemy zaprosić na nie również ekspertów z Uniwersytetu Rolniczego we Wrocławiu, którzy mogliby zaproponować całościową koncepcję rozwoju Białych Mórz w oparciu o postulaty mieszkańców – dodaje Kamil Popiela.
Spotkania warsztatowe mają odbyć się w Krakowie na przełomie września i października.