Uznanie za Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków w Polsce. Dotychczas objęto nią 123 obiekty i miejsca w kraju szczególnie cenne dla kultury narodowej. W Krakowie są to: Stare Miasto, opactwo Benedyktynów w Tyńcu i kopiec Kościuszki. Teraz dochodzi zespół architektoniczny i urbanistyczny Nowej Huty. Uznanie jej roli w historii Polski pozwoli rozwijać turystykę kulturową, edukację historyczną, ale też otwiera drogę do starań o wpis tej części miasta na Listę Światowego Dziedzictwa.
3 lutego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odebrał wpis na listę Pomników Historii z rąk prezydenta RP. Andrzej Duda dziękując i gratulując wszystkim laureatom (wpis otrzymało 9 obiektów), podkreślał rolę troski o zabytki i pamięć historyczną dla teraźniejszości i kształtowania postaw patriotycznych następnych pokoleń.
Dokonywany przez prezydenta RP wpis to zarówno prestiż i nobilitacja, jak i zapewnienie wyższej formy ochrony konserwatorskiej. Otwiera on drogę do starań o uznanie danego zabytku czy miejsca za światowe dziedzictwo. Do wpisu można zgłaszać zabytek nieruchomy o znaczeniu ponadregionalnym, o dużych wartościach historycznych, naukowych i artystycznych, mający znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, utrwalony w świadomości społecznej i stanowiący źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.
− Pielęgnowanie tych pereł, które bardzo często są zapomniane, ma ogromne znaczenie dla tradycji, z której mamy obowiązek być dumni i mamy obowiązek na niej budować – mówił prezydent Andrzej Duda, podkreślając radość, że wśród obiektów uhonorowanych wpisem znalazła się bliska mu Nowa Huta.
W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, poza prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim wzięła udział delegacja złożona z przedstawicieli miasta, służb konserwatorskich, radnych dzielnicowych i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w starania o umieszczenie Nowej Huty na liście Pomników Historii.