Z początkiem lipca zaczęła obowiązywać uchwała Rady Miasta Krakowa ograniczająca detaliczną sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych. Zakaz obowiązuje między północą a godz. 5.30 na terenie całego Krakowa, nie dotyczy restauracji i barów. Jego naruszenie stanowi przestępstwo i podlega przepisom karnym ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Statystyki pokazują, że wprowadzenie uchwały przyniosło dobre rezultaty. Pomimo znaczącego wzrostu liczby turystów Kraków stał się zdecydowanie spokojniejszym i bardziej przyjaznym dla odwiedzających miastem.
– Główny cel wprowadzenia uchwały – ograniczenie dostępności alkoholu w nocy – został osiągnięty. Jesteśmy pierwszym dużym miastem w Polsce, które wprowadziło te zasady na terenie całego miasta – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.
Pierwsze wyniki są zdecydowanie pozytywne. Z policyjnych statystyk wynika, że nastąpił znaczący spadek interwencji nocą. W lipcu było ich mniej o 40,77 proc., w sierpniu o 63,71 proc., łącznie w obydwu miesiącach o 53,38 proc., niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Policjanci dużo rzadziej interweniowali też w przypadku łamania zakazu spożywania napojów alkoholowych wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W lipcu było ich mniej o 17,87 proc., w sierpniu o 38,90 proc.
Rzadziej interweniowała również straż miejska. Liczba zgłoszeń dotyczących spożywania napojów alkoholowych wbrew zakazom zmalała w lipcu o 54,22 proc., w sierpniu o 33,33 proc. Liczba wykroczeń ujawnionych przez strażników była mniejsza w lipcu o 38,60 proc., a w sierpniu o 24,87 proc., niż w letnich miesiącach zeszłego roku. Mniej osób skierowano też do działu opieki Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. W lipcu nastąpił spadek o 6,07 proc., w sierpniu o 4,28 proc.
Liczby te cieszą, tym bardziej że po wejściu w życie uchwały do Krakowa przyjechało dużo więcej turystów. W lipcu ich liczba wzrosła o 38,1 proc., a w sierpinu o 50,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.