Na wystawę, wspartą audiowizualnymi pokazami, zaprasza Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii. „Archeologia codzienności” będzie składać się z trzech odsłon. Pierwsza - 8 października - będzie poświęcona fotografiom pochodzącym z rodzinnych albumów nowohucian, z lat 1950 – 80. Z kolei punktem wyjścia do audiowizualnej opowieści, która odbędzie się 15 października, staną się fotografie wykonane przez Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza, którzy dokumentowali początki istnienia Nowej Huty.
Motywem przewodnim trzeciej odsłony - 22 października - będzie historia Zygmunta Piątkiewicza, prokuratora, który brał udział w głośnych procesach w powojennej Polsce, oskarżając m.in. Władysława Mazurkiewicza i Karola Kota, seryjnych morderców, którzy w latach 50-tych i 60-tych wywoływali w Krakowie psychozę strachu. Zajrzymy do prywatnego archiwum jego córki, odręcznych notatek i akt. Zaprezentujemy także rodzinne fotografie z lat 20-stych i 30-stych, wykonane przez nastoletniego Zygmunta Piątkiewicza (szklane negatywy przeleżały blisko 100 lat w szczelnie zamkniętym pudełku). Na wystawie pojawią się też przedmioty związane z osobistymi historiami nowohucian.
Wystawa „Archeologia codzienności”, 8, 15 i 22 października o godz. 18.00, sklep Cepelix w Nowej Hucie (Osiedle Centrum B1). Koncepcja kuratorska i aranżacja wizualna: Małgorzata Szydłowska. Wywiady z mieszkańcami Nowej Huty: Małgorzata Wach. Warstwa dźwiękowa: Rafał Mazur. Animacja: Przemysław Fik.