Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jakie są oczekiwania pracodawców wobec kandydatów? Jakie decyzje o przyszłości na rynku pracy podejmuje młodzież? Odpowiedzi na te pytania dostarcza nowa, już szósta edycja Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

Dla pracodawców w Krakowie bardziej niż wykształcenie liczy się umiejętność pracy w zespole

Badanie ankietowe wśród przedsiębiorców krakowskich, działających w różnych branżach, przeprowadza regularnie Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Tegoroczne dotyczyło przede wszystkim oczekiwań pracodawców wobec kandydatów do pracy. Jakie są te oczekiwania? Wyniki pokazują, że dla krakowskich pracodawców liczą się przede wszystkim umiejętność pracy w zespole, gotowość do podnoszenia kompetencji zawodowych, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz kreatywność w rozwiązywaniu problemów.

Pracodawcy doceniają również elastyczność pracownika i szybkie dostosowanie do zmieniających się warunków pracy, umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz podzielność uwagi. Za mniej znaczące krakowscy pracodawcy uznają kompetencje techniczne, wykształcenie kierunkowe czy doświadczenie na podobnym stanowisku.

– Zmieniające się oczekiwania pracodawców wymagają od pracowników lub kandydatów do pracy stałego zwiększania ich kompetencji poznawczych (kreatywnego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów), społecznych (umiejętności współpracy) i technicznych. Pozwoli to poprzez szybko przyswajaną wiedzę skutecznie dostosowywać umiejętności do rynku pracy, który w warunkach aktualnej transformacji, w tym zwłaszcza cyfrowej, ulega dynamicznym przemianom. Regularnie wspieramy rozwój kompetencji kandydatów do pracy poprzez różnorodne formy wsparcia od staży i szkoleń po dotacje na otwarcie własnego biznesu, a dla pracodawców dofinansowania w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego – mówi Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Co ciekawe, mniejsze znaczenie niż kiedyś ma dla krakowskich pracodawców to, czy kandydat do pracy ma wyższe wykształcenie. Bardziej od posiadanego wykształcenia doceniają u kandydatów doświadczenia zawodowego lub umiejętności praktycznych. Według pracodawców współpracujących z Grodzkim Urzędem Pracy w Krakowie znajomość języka obcego nie jest kluczowym czynnikiem determinującym przyjęcie do pracy, jednakże należy podkreślić, że do wykonywania niektórych profesji jest to warunek niezbędny.

Źródła: UM Kraków