Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Nowe udogodnienie dla narzeczonych w Krakowie! Od nowego roku mogą wybrać i zarezerwować termin ślubu online. Datę i godzinę ślubu zarezerwują w wybranej przez siebie lokalizacji Urzędu Stanu Cywilnego lub w innym, wymarzonym miejscu poza lokalem.

Nowe udogodnienie dla narzeczonych w Krakowie! Od nowego roku mogą wybrać i zarezerwować termin ślubu online

Rezerwacji można dokonać z dowolnego miejsca na świecie i w każdym momencie, nawet wtedy, gdy urząd jest nieczynny. Dzięki temu zakochani mogą wybrać dogodny termin bez wychodzenia z domu.

Narzeczeni mogą złożyć sobie przysięgę małżeńską w następujących urzędach: ul. Lubelska 27, os. Zgody 2, ul. Wadowicka 8W, Dworek Białoprądnicki lub Willa Decjusza.

– Ceremonię ślubną możesz przeprowadzić m.in. wybranej sali ślubów USC. Jeśli chcesz zorganizować kameralny ślub, to proponujemy salę ślubów przy ul. Wadowickiej 8W, która mieści około 10 gości, oprócz pary młodej i świadków – zachęca krakowski Urząd Stanu Cywilnego. – Pozostałe miejsca zawarcia związku małżeńskiego dysponują już znacznie większą liczbą miejsc. Śluby cywilne odbywają się w wyznaczone dni tygodnia, w tym niektóre soboty.

Innym rozwiązaniem jest także rezerwacja ślubu w wybranym przez parę młodą miejscu. Wtedy urzędnik przyjedzie do wyznaczonej lokalizacji.

Jak zarezerwować termin ślubu przez internet?

Rezerwacja ślubu przez internet jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę: ustalterminslubu.um.krakow.pl i wybrać jedną z proponowanych lokalizacji sal ślubów USC w Krakowie, datę oraz godzinę ceremonii (dotyczy również ślubów udzielanych na terenie miasta Krakowa poza lokalem Urzędu), a następnie podać dane jednego z narzeczonych, w tym adres e-mail.

– Osoba dokonująca rezerwacji otrzyma na swoją skrzynkę e-mailową wiadomość potwierdzającą rezerwację i instrukcję dalszego postępowania. W celu potwierdzenia wybranego terminu ślubu narzeczeni w ciągu maksymalnie siedmiu dni muszą osobiście zgłosić się do wybranej lokalizacji USC w Krakowie – dodają urzędnicy.

Jeżeli w przeciągu 7 dni para nie pojawi się w Urzędzie, aby potwierdzić termin, rezerwacja jest automatycznie usuwana z terminarza, a zarezerwowana data wraca do puli wolnych terminów. Ostateczne potwierdzenie rezerwacji następuje po osobistym złożeniu przez narzeczonych kompletu wymaganych dokumentów.

Podczas wizyty przyszli małżonkowie muszą mieć ze sobą dokumenty tożsamości (dowody osobiste, mDowody lub paszporty), dowód opłaty skarbowej 84 zł – (można zapłacić na miejscu w opłatomacie albo przelewem na konto Urzędu Miasta Krakowa).

Małżeństwo z obcokrajowcem

Nie tylko krakowianie zawierają śluby w Krakowie, również mieszkańcy innych polskich miejscowości oraz cudzoziemcy. W 2023 roku na terenie miasta odbyło się 2040 ślubów cywilnych, w tym 249 poza lokalem Urzędu Stanu Cywilnego.

Małżeństwo z cudzoziemcem wymaga dodatkowych dokumentów w zależności od ojczystego kraju przyszłego małżonka. Dokumenty oraz pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa narzeczeni składają osobiście.

Ślub może zostać zawarty nie wcześniej niż 1 miesiąc i nie później niż 6 miesięcy od daty złożenia przez narzeczonych zapewnienia o tym, że nie istnieją okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Źródła: Strefa Miast