Na koniec czerwca w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowanych było 10 766 bezrobotnych. To o 1212 osób mniej niż na koniec I kwartału, co oznacza spadek liczby bezrobotnych o 10,1 proc.
– Niski poziom stopy bezrobocia w Krakowie to efekt naszych wieloletnich działań. Grodzki Urząd Pracy regularnie wspiera rozwój kompetencji kandydatów do pracy poprzez różnorodne formy: od staży i szkoleń po dotacje na otwarcie własnego biznesu. Dla pracodawców jest dofinansowanie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Mimo takich trudności, jak pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie i galopująca inflacja lokalny rynek pracy oferuje stabilne warunki zatrudnienia – podkreśla Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
W publikacji da się też zauważyć tendencję znacznego wzrostu zainteresowania krakowskich przedsiębiorców pracownikami z Ukrainy. W czerwcu br. liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych do GUP utrzymywała się na zbliżonym poziomie do tego samego miesiąca roku poprzedniego. Spośród 2128 ofert pracy, aż 1953, czyli ok. 91,8 proc., było złożone w ramach procedury uzyskania informacji starosty, a także pracy sezonowej w ramach zezwolenia na pracę sezonową, a więc łączących się z zatrudnianiem cudzoziemców. To wskazuje na istniejące wśród pracodawców ciągłe zapotrzebowanie na pracowników spoza naszego kraju.
– Zdecydowanym ułatwieniem dla pracodawców jest wprowadzenie formy powiadamiania o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Uproszczona i nieodpłatna procedura została wdrożona w ramach specustawy przyjętej w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. To z kolei mogło skłonić krakowskich pracodawców do skorzystania z tej możliwości zaspokojenia braków kadrowych, bo wystarczy tylko poinformować urząd o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. Już w czerwcu 2022 r. Grodzki Urząd Pracy otrzymał powiadomienie o 1875 pracownikach z Ukrainy, którzy podjęli pracę na mocy nowych przepisów. Dla porównania w czerwcu tego roku liczba ta wzrosła już do 2377 osób, czyli o prawie 27 proc. – podkreśla Marek Cebulak.