Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Magdalena Dropek, Niusia Horowitz-Karakulska, Małgorzata Markiewicz, Noemi Zabari. Te cztery kobiety o różnym doświadczeniu życiowym i zawodowym, łączy jedno – ich postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Panie za prospołeczną działalność zostały uhonorowane nagrodą im. Kazimiery Bujwidowej. To trzecia edycja tej nagrody w historii Krakowa, która celebruje wyjątkowe krakowianki.

Do nagrody zostało w tym roku zgłoszonych 40 kandydatek. Kapituła wybrała panie, które mają znaczący wpływ na otaczającą je rzeczywistość i angażują się w pracę na rzecz równouprawnienia.

Jej patronce Kazimierze Bujwidowej (1867–1932) Polki w dużej mierze zawdzięczają prawo do studiów wyższych. Stworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym w Krakowie, angażowała się w walkę o prawo kobiet do głosowania w wyborach powszechnych.

Do nagrody zostało w tym roku zgłoszonych 40 kandydatek. Kapituła wybrała panie, które mają znaczący wpływ na otaczającą je rzeczywistość i angażują się w pracę na rzecz równouprawnienia. Nagrody laureatkom wręczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Magdalena Dropek od lat walczy o prawa mniejszości, zwłaszcza osób LGBTQ+. Od 2012 r. współorganizuje Festiwal Queerowy Maj i Marsz Równości w Krakowie. W ostatnich latach angażuje się we wsparcie i integrację społeczności LGBTQ+ w mniejszych miastach południowo-wschodniej Polski. Jest członkinią zarządu Fundacji Równość i działaczką Strajku Kobiet.

Niusia Horowitz-Karakulska to świadek historii, Dziecko Holokaustu. Przeżyła pobyt w getcie krakowskim i obozach AL/KL Plaszow, KL Auschwitz-Birkenau, AL Brünnlitz. Jest ostatnią żyjącą w Polsce osobą ocaloną przez Oskara Schindlera. Była konsultantką filmu „Lista Schindlera”. Za swój obowiązek uważa misję rozpowszechniania pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a w szczególnie o Oskarze Schindlerze.

Małgorzata Markiewicz to artystka wizualna, doktor sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykładowczyni na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej. Jej prace znajdują się w renomowanych galeriach i kolekcjach na całym świecie. Podejmuje w nich tematykę feminizmu oraz roli społecznej kobiety.

Noemi Zabari to astrofizyk, kierowniczka projektu badawczo-rozwojowego łączącego środowisko naukowe i biznesowe. W 2023 r. została uznana za Silną Kobietę w IT. Jej działania obejmują projekt Astroteq.ai, wykorzystujący dane kosmiczne i sztuczną inteligencję do przewidywania trzęsień ziemi. Jest także promotorką równouprawnienia, inspirującą inne kobiety do podążania za swoimi pasjami w nauce i technologii.

Źródła: Strefa Miast