Czas otworzyć swoje szafy i wpuścić do nich trochę świeżego powietrza, po to, by dać ubraniom drugie życie! Przyjdź na wymianę ubrań – zadbaj o planetę i „upoluj” ubraniowy skarb. Centrum Edukacji Klimatycznej zachęca, by robić porządki w szafie zgodnie z ideą zero-waste. Na najbliższą wymianę ubrań każdy uczestnik może przynieść ze sobą maksymalnie dziesięć sztuk odzieży. W zamian ma możliwość wybierania ubrań wśród tych, które zaoferowali inni uczestnicy wymiany.
– Jeśli komuś nie uda się znaleźć czegoś odpowiedniego dla siebie, ubrania warto pozostawić w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej, ponieważ zostaną wykorzystane na warsztatach recyklingowych lub oddane potrzebującym – zachęcają organizatorzy akcji.
Na terenie Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej zakazana jest sprzedaż ubrań. Po przyjściu do siedziby Centrum, rzeczy należy zostawić w wyznaczonym miejscu. Następnie zostaną one wystawione przez organizatorów na wieszakach oraz na stołach.
Na wymianę można przynosić rzeczy nowe oraz używane. Ważne, aby nie miały wyraźnych śladów użytkowania. Nie należy przynosić bielizny!
Mieszkańcy pokochali krakowskie Centrum Klimatyczne
Centrum Edukacji Klimatycznej jest punktem spotkań, warsztatów oraz edukacji przez zajęcia praktyczne. W wydarzeniach może wziąć udział jednocześnie 50 osób.
– Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej powstało z inicjatywy mieszkańców, którzy w 2021 r. wzięli udział w Krakowskim Panelu Klimatycznym i przegłosowali jako jeden z 32 rekomendacji pomysł powstania centrum, które będzie pokazywać rozwiązania proklimatyczne, wspierać mieszkańców w działaniach dla klimatu na co dzień – mówił podczas otwarcie Centrum prezydent Jacek Majchrowski.
Centrum powstało w starej kamienicy, w której wykorzystano produkty z recyklingu. Autorzy projektu chcieli udowodnić, że nie trzeba budować nowoczesnej bryły, aby być proklimatycznym. W miejscu znajdują się rozwiązania ograniczające zużycie energii oraz pomagające oszczędzać wodę. Do jego wyposażenia użyte zostały używane przedmioty.
– Postanowiliśmy nie tworzyć nowej przestrzeni, która może i byłaby piękna i wzbudzała zachwyt, ale zdecydowaliśmy się wykorzystać istniejącą, starą kamienicę, należącą do Urzędu Miasta Krakowa. Tym samym ograniczyliśmy negatywny wpływ na środowisko i zminimalizowaliśmy powstanie śladu węglowego, co jest korzystne dla klimatu – dodaje prezydent Majchrowski.
Rzeczy, które nie zostaną wybrane podczas najbliższe ubraniowej wymiany, będą wykorzystane podczas warsztatów recyklingowych w Centrum. Tutaj nic się nie marnuje!