Dziś 40-hektarowy teren byłego obozu KL Plaszow jest częściowo zalesiony, częściowo utrzymywany w formie łąk. Znajdują się na nim dwa cmentarze żydowskie i miejsca masowych straceń. Cały obszar został uznany za cmentarz wojenny, ale jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą spokojnie pospacerować, oddać się refleksji, odkrywać przeszłość.
Przed wojną Szary Dom pełnił funkcję budynku administracyjnego cmentarza gminy żydowskiej. W czasie funkcjonowania KL Plaszow mieściły się w nim biura zarządu obozu. W piwnicach był areszt, gdzie przetrzymywano i katowano więźniów. Po wojnie w budynku urządzono mieszkania. Dzięki porozumieniu władz Krakowa z Gminą Wyznaniową Żydowską włączono Szary Dom w obręb Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Muzeum jest finansowane ze środków gminy miejskiej Kraków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Teraz Szary Dom jest gotowy do remontu. Po dostosowaniu go do potrzeb muzealnych na parterze i w piwnicach powstanie wystawa stała. Jej scenariusz zakłada, że o tym, co działo się w obozie, opowiedzą przede wszystkim świadkowie. Dzięki ich relacji zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z osobistą, pełną emocji historią KL Plaszow. Na piętrze budynku znajdą się pomieszczenia edukacyjne, ogólnodostępna mediateka i miejsce kontemplacji.