Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ponad 300 projektów zostało zgłoszonych w tegorocznej, czwartej już edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Wzięło w niej udział 51 krakowskich szkół. Do realizacji młodzi ludzie wybrali 143 projekty.

Szkolny Budżet Obywatelski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów krakowskich szkół.

Szkolny Budżet Obywatelski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów krakowskich szkół. To projekt realizowany przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia w ramach miejskiego programu Młody Kraków.

W czwartej edycji SBO wzięło udział 51 samorządowych liceów, techników, szkół branżowych i specjalnych, a także internaty i bursa szkolnictwa ponadpodstawowego. Dla porównania w poprzednim roku uczestniczyły w nim 34 placówki, zgłoszono 233 projekty. W tej edycji z 332 zgłoszonych projektów 319 spełniło warunki formalne. Uczniowie w głosowaniu do realizacji wybrali 143 z nich.

23 kwietnia w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Byli na nim młodzi ludzie zaangażowani w przedsięwzięcie, nauczyciele koordynujący projekty i zastępca prezydenta Krakowa.

− Bardzo się cieszę, że coraz więcej szkół uczestniczy w tym przedsięwzięciu, bo już niedługo będziecie decydować o życiu naszego miasta – podkreślił wiceprezydent Andrzej Kulig.

Szczególnym zainteresowaniem młodych ludzi cieszyły się projekty zagospodarowania przestrzeni wokół szkół. W XX LO był to „Nowy dziedziniec”, IV LO „Zakątek zieleni”, w XLII LO „Malinowy ogródek”, w Technikum dla Niesłyszących „Polećmy w chmury” .

O tym, jak ważna dla uczniów jest szkolna przestrzeń świadczą projekty, które mają sprawić, by była bardziej przytulna i dostosowana do ich potrzeb. W tę potrzebę wpisywały się projekty: „Kanapy na korytarzu” z XVI LO, „Kącik wypoczynkowy” z XVII LO, „Pokój ciszy” z XXIX LO w Zespole Szkół Odzieżowych i „Gastro-kącik” z XX LO, który zakłada stworzenie miejsca, gdzie można przygotować ciepły napój i odgrzać posiłek.

Pojawiły się kreatywne pomysły pokazujące jak bardzo młodzież ceni atmosferę swoich szkół. Przykładem może być „Popiersie Pana Portiera” z I LO. To projekt, który ma uhonorować wieloletnią pracę lubianego i cenionego szkolnego portiera pana Ryszarda. Listę placówek biorących udział w tegorocznej edycji SZBO oraz zwycięskich projektów można znaleźć na stronie: mlodziez.krakow.pl.

Źródła: Strefa Miast