Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Nie ma powodzenia bez wcześniejszych niepowodzeń. Właśnie dlatego miasto Kraków zachęca młodych właścicieli firm do eksperymentowania i poszukiwania własnej drogi w świecie biznesu. Jakie wsparcie otrzymują przedsiębiorcy, którzy chcą wdrażać swoje pomysły biznesowe? Czym są hackathony i jak startupy wspierają pszczelarzy? Dowiesz się tego z nowego podcastu!

W jakich obszarach Kraków wspiera przedsiębiorców? Co składa się na potencjał miasta i jak wygląda przejście od pomysłu na startup do jego realizacji? O tym rozmawiali w nowym podcaście Michał Adamczyk i Anna Mirzyńska z fundacji Kraków Miastem Startupów

Kraków na wiele sposobów pobudza kreatywność i dba o innowacyjność młodych ludzi. Mimo że miasto na każdym rogu tchnie historią, to potrafi bardzo zgrabnie połączyć tradycję z rozwojem i technologią. Kwitnie tu nauka, biznes, nowe technologie. Siedzibę znajdują globalne firmy, a młodzi ludzie chętnie zakładają nowe startupy.

W jakich obszarach Kraków wspiera przedsiębiorców? Co składa się na potencjał miasta i jak wygląda przejście od pomysłu na startup do jego realizacji? O tym rozmawiali w nowym podcaście Michał Adamczyk i Anna Mirzyńska z fundacji Kraków Miastem Startupów, która zajmuje się wspieraniem startupów poprzez budowanie relacji między nimi a biznesem, administracją i uczelniami wyższymi. Zespół pracuje także z osobami, które planują otworzyć działalność gospodarczą.

– Miasto nie jest tylko tworem geograficznym i administracyjnym, ale przede wszystkim ludzkim, więc to, jak ono działa, zależy od jego mieszkańców – zaznacza na wstępie Anna Mirzyńska.

Specjaliści w podcaście przybliżają także charakter współpracy między miastem a organizacjami pozarządowymi czy przedsiębiorcami i mieszkańcami. Istotnym ogniwem takiego dialogu społecznego są młodzi ludzie, którzy uczą się zdobywać kompetencje obywatelskie, a także przedsiębiorcze.

– Nasza fundacja działa z młodzieżą w szkołach ponadpodstawowych, opiekuje się nimi przy samodzielnych projektach, współpracuje ze studentami, z kołami naukowymi. Bo tak naprawdę bycie przedsiębiorcą czy bycie aktywnym w organizacjach pozarządowych oznacza bycie aktywnym obywatelem, a wspieranie takich inicjatyw jest ważne dla miasta – dodaje Mirzyńska.

Krakowskie inicjatywy wspierające młodych przedsiębiorców

Kraków wspiera młodych przedsiębiorców, tworząc miejsca i odpowiednie warunki do współpracy różnych środowisk. Organizowane są przestrzenie obywatelskie czy konkursy grantowe, gdzie można wystąpić o dofinansowanie dla innowacyjnych projektów. Częścią takich inicjatyw jest np. budżet obywatelski czy hackathon.

– Inicjatyw w Krakowie jest bardzo dużo. Miasto organizuje też swoje projekty, np. dwa razy w roku odbywają się targi pracy i przedsiębiorczości w TAURON Arenie. Innym przykładem jest konkurs „Mój pierwszy biznes” realizowany w kooperacji z Izbą Przemysłowo-Handlową, skierowany do uczniów szkół średnich – dodaje Michał Adamczyk.

Startupy to siła miasta, które jest również miejscem o strategicznym znaczeniu dla wielu dużych firm z różnorodnych sektorów gospodarki.

– Naszym krakowskim sukcesem jest np. startup GetDressed, który założyła grupa maturzystów. Każdy startup powinien mieć walor użyteczności i rozwiązywać jakiś problem. Wygrywają te, które odpowiadają na wyzwania społeczne w technologiczny sposób – dodaje Michał Adamczyk.

Podcast powstał w ramach miejskiej kampanii „Kraków. Wszechświat możliwości” i jest dostępny na stronie TOK FM. Kampania skupia się m.in. na popularyzacji wątków związanych z nauką i techniką. Mają one wzmocnić obraz Krakowa, jako miasta rozwijającego się technologicznie.

Źródła: Strefa Miast