Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie co roku dostarcza budki lęgowe zbudowane z materiałów z odzysku. Do rozdania będzie 1000 sztuk budek. MPO odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy, a pozyskane stąd drewno może być wykorzystane na różne sposoby. Idea jest jedna: drewno ma wrócić do użycia, również w postaci budek lęgowych. A montując budki, zapraszamy ptaki do parków i ogrodów.
– Z Krakowa wyleciały wróbelki, sikorki, zostały tylko te większe ptaki, które są średnio przydatne w mieście. Myślałem nad tym, dlaczego tak się stało. Okazało się, że jesteśmy zbyt estetyczni, wytynkowaliśmy wszystkie dziury, wycięliśmy różne krzaki, które był schronieniem dla tych ptaszków – mówi Waldemar Domański, pomysłodawca Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka. – Budka lęgowa uosabia życie. Tam nasi bracia mniejsi zakładają rodzinę i mamy dzięki temu świergolące miasto, czyste od robactwa. Przywracamy ten system i to święto razem z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. Życzymy sobie, żeby nas naśladowano w całej Polsce!
Pożytek ze starych mebli
Materiał na wykonanie budek jest pozyskiwany przez MPO z odpadów wielkogabarytowych, które zyskują w ten sposób drugie życie. Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele.
Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) zostaje zmielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części są robione budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył), staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowniach.
– Rzecz nie polega na tym, że my sobie kupimy ileś desek, tylko na tym, że te deski wydobędziemy – mówi Henryk Kultys, prezes Zarządu MPO w Krakowie. – Zbadaliśmy morfologię odpadów wielkogabarytowych i okazało się, że w tych meblach starego typu jest dużo naturalnego drewna. I tak to się zaczęło.
Do końca 2022 r. rozdano ponad 20 tys. budek. Zaoszczędzone w ten sposób drewno zapobiegło wycięciu ponad 2,5 tys. drzew!
– Rozdajemy te budki cały czas w trakcie roku, ale im bliżej końca roku, tym te budki bardziej zamieniają się na karmniki, bo jak wiadomo, zima idzie i wiele ptaków wymaga dokarmiania – dodaje Henryk Kultys.
Gdzie odbierzesz budkę lęgową?
Budki lęgowe dla ptaków będzie można odebrać 14 lutego w dwóch lokalizacjach:
● o godz. 10.30 przed otwieranym tego dnia Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a (w tym miejscu rozdanych zostanie ok. 100 sztuk)
● o godz. 12.00 na placu Wszystkich Świętych (ok. 900 sztuk).
Wśród budek lęgowych, które zostaną rozdane, znajduje się 200 budek dla jerzyków, 300 budek dla sikorek i 300 budek dla szpaków. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli odebrać jeden z 200 przygotowanych do dokarmiania ptaków karmników.