Na stypendia miasto przeznaczy aż milion złotych, co pozwoli nagrodzić 40 laureatów. Każdy z nich otrzyma 25 000 zł na realizację swojego pomysłu. Stypendium można otrzymać w jednej z dziewięciu kategorii i mogą ubiegać się o nie zarówno artyści, managerowie, jak i osoby zajmujące się opieką nad zabytkami w Krakowie.
− Stypendia Twórcze Miasta Krakowa to ważny element polityki kulturalnej miasta. To wymierne wsparcie artystów, twórców i projektów, które sprawiają, że kulturalna oferta Krakowa jest tak bogata i różnorodna – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Stypendia Twórcze są przyznawane w Krakowie od 1994 r. przez Radę Miasta. Ich główny cel to wspieranie rozwoju artystów oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na terenie miasta. Laureaci konkursu będą realizować przedsięwzięcia od maja do grudnia 2024 r.
W poprzednich edycjach konkursu wsparcie otrzymały między innymi: film dokumentalny „Musisz iść, reszta zostaje” Aleksandry Potoczek, podcast „Uszanowanko Sztuka” Martyny Masztalerz, książka „Jakiś Odys i inne pisaniny” Krzysztofa Lisowskiego, przygotowanie partytury opery „Estera” i nagranie audiowizualnej wersji koncertowej Michała Dormana czy projekt „Kwartety swoich czasów”.
− Czujemy dumę i radość, obserwując twórczy rozwój laureatów stypendiów i spotykając się z nimi, niejednokrotnie po latach, przy realizacji różnych przedsięwzięć, które budują kulturalną pozycję Krakowa nie tylko w kraju, ale też na arenie międzynarodowej – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Wnioski przyjmowane są w następujących kategoriach:
- film, intermedia i kultura cyfrowa
- sztuki wizualne i street art
- teatr i sztuki performatywne
- taniec
- muzyka
- literatura
- architektura i design
- kultura ludowa, dziedzictwo niematerialne i opieka nad zabytkami
- zarządzanie, edukacja i animacja kulturalna oraz wspieranie rozwoju kadr kultury.
Do konkursu można złożyć tylko jeden wniosek, wskazując konkretną kategorię. W konkursie nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe.
Jak złożyć wniosek?
Nabór wniosków odbywa się w terminie: 2–31 stycznia 2024 r. Zgłoszenie należy złożyć za pomocą formularza elektronicznego/pisma ogólnego dostępnego na stronie E-PUAP. Termin składania wniosków upływa 31 stycznia 2024 r. o godz. 15.00.
W przypadku braku możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, zgłoszenie w wersji papierowej wraz z załącznikami należy przekazać organizatorom w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK przy ul. Wielopole 17a.
Wszystkie informacje na temat konkursu oraz formularz zgłoszeniowy będzie można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa od 2 stycznia 2024 r. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK pod numerem telefonu 12 616 55 55.