Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Mieszkania komunalne to takie, które należą do miasta lub gminy. Krakowianie mogą ubiegać się o wykupienie tych mieszkań nawet z 50 proc. bonifikatą! Przyjmowanie wniosków potrwa do końca tego roku. Należy spełnić określone kryteria, m.in. trzeba być najemcą mieszkania przez minimum 10 lat. Kto jeszcze może taniej wykupić lokal komunalny?

 Podczas sesji rady miasta w 2022 roku radni przyjęli uchwałę o sprzedaży części mieszkań komunalnych na rzecz najemców z bonifikatą, która może wynosić od 23 do 50 proc.

Podczas sesji rady miasta w 2022 roku radni przyjęli uchwałę o sprzedaży części mieszkań komunalnych na rzecz najemców z bonifikatą, która może wynosić od 23 do 50 proc. Aby móc wykupić lokal na korzystnych warunkach, trzeba mieć umowę najmu mieszkania zawartą na czas nieokreślony, a lokal, który zajmuje najemca, musi być wybudowany lub nabyty przez gminę przed 1 stycznia 1999 roku. Co więcej, lokator nie może mieć innych nieruchomości.

– Wracamy do procesu, który został zatrzymany w 2016 roku – mówi Bogusław Kośmider Zastępca Prezydenta Krakowa. – Wyzbywamy się mieszkań zamrożonych, to znaczy takich, w których nie zmieni się najemca, ponieważ mieszkają tam rodziny, które mają prawo do lokalu przez zasiedzenie.

Rozwój rynku mieszkań w Krakowie

Bogusław Kośmider zapowiada, że miasto pozyskane na wykupie środki, będzie inwestować w mieszkalnictwo. Pieniądze, które zasilą w ten sposób budżet Krakowa, mają być przeznaczone na remont innych mieszkań lub budowę nowych.

– Lepiej, żeby te mieszkania były remontowane i obsługiwane finansowo także przez tych, którzy tam mieszkają, a żeby gmina z tego miała korzyść w postaci strumienia pieniędzy. Myślę, że ten strumień się uruchomi może w tym roku, a na pewno w przyszłym. To oznacza, że będziemy mieli środki z tego tytułu i warto, żeby te pieniądze zostały w mieszkalnictwie. Dlatego jestem optymistą, jeśli chodzi o możliwości finansowe w przyszłości, pod koniec tego roku i w latach następnych.

Jakie główne warunki należy spełnić, aby wykupić mieszkanie komunalne?

Aby wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą, należy spełnić poniższe wymogi.

● Umowa najmu lokalu musi być zawarta na czas nieokreślony.

● Lokal, który zajmuje najemca, musi być wybudowany lub nabyty przez gminę przed 1 stycznia 1999 r.

● Lokator nie może posiadać innych nieruchomości.

● Cena sprzedaży lokalu może zostać zapłacona jednorazowo lub rozłożona na oprocentowane raty. Zapisom uchwały nie podlegają mieszkania wynajmowane w ramach programu „Mieszkanie za remont”.

Gdzie złożyć wniosek o wykup mieszkania komunalnego w Krakowie?

Szczegóły i dokumenty wymagane przy złożeniu wniosku są dostępne do pobrania na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. W pierwszej kolejności należy pobrać i wypełnić wniosek oraz oświadczenie. Dokumenty należy złożyć w Zarządzie Budynków Komunalnych – osobiście (w wybranym punkcie) lub pocztą:

● ZBK (główna siedziba) ul. Bolesława Czerwieńskiego 16, 31-319 Kraków

● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 1, Rynek Kleparski 4, 31-150 Kraków

● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 2, ul. Królewska 25, 30-040 Kraków

● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Zamoyskiego 3, 30-519 Kraków

● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 4, os. Centrum C 10 B, 31-931 Kraków

● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 5, os. Na Stoku 1 31-701 Kraków

● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 6, pl. Na Groblach 7, 31-101 Kraków

Termin składania wniosków upływa 31 grudnia 2023 r. W razie wątpliwości można skontaktować się z ZBK – nr tel. 12 616 61 77 lub 12 616 61 80.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • mieszkania
  • mieszkania komunalne