Mieszkania komunalne to takie, które należą do miasta lub gminy. Aby móc je wykupić z bonifikatą (od 23 do 50 proc.), trzeba mieć umowę najmu lokalu zawartą na czas nieokreślony, a lokal, który zajmuje najemca, musi być wybudowany lub nabyty przez gminę przed 1 stycznia 1999 roku. Co więcej, lokator nie może mieć innych nieruchomości.
Oznacza to, że mieszkań nie będą mogli wykupić od gminy na przykład ci krakowianie, którzy mieszkają w nowych blokach komunalnych, które zostały wybudowane w ostatnich latach w rejonie ulicy Fredry, czy Smorawińskiego.
– Podczas ostatniej sesji rady miasta w 2022 roku, radni przyjęli uchwałę o sprzedaży części mieszkań komunalnych na rzecz najemców, czyli wracamy z bonifikatą 50-procentową – mówi Bogusław Kośmider Zastępca Prezydenta Krakowa. – Wracamy do procesu, który został zatrzymany w 2016 roku. Wyzbywamy się mieszkań zamrożonych, to znaczy takich, w których nie zmieni się najemca, ponieważ mieszkają tam rodziny, które mają prawo do lokalu przez zasiedzenie.
Cena sprzedaży lokalu może zostać zapłacona jednorazowo lub rozłożona na oprocentowane raty. Zapisom uchwały nie podlegają mieszkania wynajmowane w ramach programu „Mieszkanie za remont”.
Wykup mieszkania komunalnego. Miasto zainwestuje pozyskane środki
Bogusław Kośmider dodaje, że miasto pozyskane w ten sposób środki, będzie nadal inwestować w mieszkalnictwo. Pieniądze, które zasilą w ten sposób budżet miasta, mają być przeznaczone na remont innych mieszkań lub budowę nowych.
– Lepiej, żeby te mieszkania były remontowane i w ogóle obsługiwane finansowo także przez tych, którzy tam mieszkają, a żeby gmina z tego miała korzyść w postaci strumienia pieniędzy. Myślę, że ten strumień się uruchomi może w tym roku, a na pewno w przyszłym. To oznacza, że będziemy mieli środki z tego tytułu i warto, żeby te pieniądze zostały w mieszkalnictwie. Dlatego jestem optymistą, jeśli chodzi o możliwości finansowe w przyszłości, pod koniec tego roku i w latach następnych, jeśli chodzi o mieszkalnictwo o umiarkowanym czynszu. Z socjalnymi mieszkaniami dajemy sobie radę poprzez remonty pustostanów. Natomiast w przypadku tych o umiarkowanym czynszu, potrzeba więcej środków.
Wykup mieszkań komunalnych w Krakowie. Ile mieszkań na sprzedaż?
W ten sposób będzie można wykupić nawet 4,5 tysiąca mieszkań komunalnych w Krakowie. Wysokość bonifikaty zależy od stanu mieszkania, wieku budynku i czasu, przez jaki najemca użytkuje dane mieszkanie. Daną nieruchomość wyceni rzeczoznawca.
Łącznie gmina ma ponad 14 tysięcy lokali, z tego ponad 3800 mieszkań socjalnych i 11 tysięcy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań, których najem jest na czas nieograniczony z nieco wyższym czynszem.
- Co roku to się zmienia, bo dochodzą nowe mieszkania – dodaje Bogusław Kośmider. – Około 90 proc. jest zajętych, około 800-1000 mieszkań to są mieszkania zwalniane, czy też takie, z których się wyprowadzają ludzie, ale bardzo szybko one są remontowane, bo chcemy, żeby mieszkańcy jak najszybciej mogli się do tych wyremontowanych mieszkań socjalnych przeprowadzać.
Wykup mieszkania. Jak złożyć wniosek?
Wnioski można składać od stycznia, ale tylko przez rok. Dokumenty należy złożyć w Zarządzie Budynków Komunalnych – osobiście (w wybranym punkcie) lub pocztą:
● ZBK (główna siedziba) ul. Bolesława Czerwieńskiego 16, 31-319 Kraków
● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 1, Rynek Kleparski 4, 31-150 Kraków
● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 2, ul. Królewska 25, 30-040 Kraków
● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Zamoyskiego 3, 30-519 Kraków
● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 4, os. Centrum C 10 B, 31-931 Kraków
● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 5, os. Na Stoku 1 31-701 Kraków
● Biuro Obsługi Mieszkańców nr 6, plac Na Groblach 7, 31-101 Kraków
● W razie wątpliwości można skontaktować się z ZBK – nr tel. 12 616 6177 lub 12 616 6180.
Możliwość wykupu mieszkań gminnych z bonifikatą odbywa się na podstawie podjętej w dniu 21 grudnia 2022 r. uchwały Rady Miasta Krakowa Nr CII/2804/2022.
Termin składania wniosków kończy się 31 grudnia 2023 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie.