Projektowanie miejskiej przestrzeni w sposób dostosowany do potrzeb różnych grup użytkowników to ogromne wyzwanie. Mają w tym pomóc Standardy Dostępności dla gminy miejskiej Kraków. To zbiór technicznych i przestrzennych wytycznych, które wskazują rozwiązania zmierzające do poprawy funkcjonowania osób ze specjalnymi potrzebami.
− Mają na celu ujednolicenie działań różnych podmiotów, które partycypują w kształtowaniu przestrzeni miasta, np. dróg, chodników, parków, placówek kultury, nowych inwestycji – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa do spraw polityki społecznej i komunalnej.
Kraków należy do tych miast metropolitalnych, w których odsetek mieszkańców z niepełnosprawnościami i osób w wieku senioralnym jest największy.
– Bierzemy to pod uwagę przy realizacji różnych działań i kształtowaniu polityki miasta, także tych związanych z inwestycjami. Nie działamy w próżni. Jest wiele aktów prawnych dotyczących kwestii dostępności, ale często są one rozproszone, czasem znajdziemy w nich sprzeczności. Dlatego chcieliśmy stworzyć dokument, który odnosząc się do obowiązujących przepisów, wskaże co konkretnie należy zrobić, aby trafnie odpowiedzieć na potrzeby wynikające z charakteru różnych niepełnosprawności – tłumaczy Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami.
W dokumencie znalazły się wytyczne ujednolicające rozwiązania techniczne i przestrzenne. Dotyczą one ciągów pieszych, przystanków komunikacji miejskiej, terenów rekreacyjnych, placów zabaw, budynków i ich najbliższego otoczenia. Wprowadzenie tych rozwiązań stworzy warunki do samodzielnego funkcjonowania osób ze specjalnymi potrzebami, pozwoli zwiększyć ich aktywność i ułatwi integrację wszystkich mieszkańców, wpłynie na podniesienie jakości życia.
Dostępność i integracja
Kraków realizuje szereg działań, które mają zwiększać i promować rozwiązania z zakresu dostępności i integracji. Informacje o tych przedsięwzięciach można śledzić na stronie: www.krakow.pl/bezbarier. Dodajmy, że od 12 do 19 maja trwa tegoroczna edycja organizowanego od ponad dwóch dekad Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami.