Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Drugie miejsce w rankingu efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich metropoliach zajął Kraków. Raport Water City Index 2023 został opublikowany po raz piąty. Jego autorami są pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

Wodociągi Miasta Krakowa

Water City Index powstał z myślą o władzach miast, przedstawicielach społeczności lokalnej, przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych, instytucjach publicznych oraz wszystkich innych podmiotach zaangażowanych w sprawy ochrony zasobów wody, ale również i o mieszkańcach. Liczby tworzące ranking doskonale obrazują, w jaki sposób miasta żyją z wodą na co dzień. Wyniki indeksu stanowią cenne źródło informacji dla władz lokalnych na różnych etapach kształtowania i realizacji lokalnej polityki wodnej.

WCI klasyfikuje oddzielnie metropolie, miasta na prawach powiatu oraz miasta niebędące miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców. Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie ponad 200 polskich miast w ramach czterech obszarów: życie (m.in. woda pitna); zagrożenie (np. powódź, niedobory); gospodarka i biznes (m.in. woda dla przemysłu, transport wodny); kultura i ludzie (jak choćby przestrzeń miejska).

Na podstawie wyników oceny obszarów i kategorii wyłonione zostały trzy najlepsze miasta w każdym z rankingów głównych. W kategorii metropolii Kraków zajął drugie miejsce. Wyprzedził Bydgoszcz, ustępując pola jedynie Wrocławiowi.

Wręczenie nagród oraz statuetek odbyło się podczas V. Międzynarodowego Kongresu „Miasto-Woda-Jakość życia”, organizowanego przez Miasto Wrocław oraz Open Eyes Economy Summit.

Źródła: Strefa Miast