W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, a aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. Aby zapobiec tym tragicznym historiom, w Krakowie uruchomiono Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Dotąd z usług i programów korzystały dzieci i młodzi ludzie z Dębnik, Borku Fałęckiego, Łagiewnik i Swoszowic. Teraz dołączyły kolejne dzielnice: Podgórze Duchackie i Podgórze.
Każda osoba do 18. roku życia (a nawet do 21., jeśli nadal chodzi do szkoły), która doświadcza kryzysu, a mieszka na terenie działania Centrum, może zwrócić się o pomoc. Wsparcie obejmuje: profilaktykę, edukację i terapię, wykorzystuje też kontakty w społeczności lokalnej. Centrum proponuje szeroką ofertę terapeutyczną, profilaktyczną i edukacyjną, adresowaną zarówno do dzieci i młodych ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi, jak i do ich rodziców oraz nauczycieli czy wychowawców.
Jak skorzystać z pomocy? Infolinia psychologiczna
Specjaliści udzielający porad w ramach infolinii pomagają w podjęciu decyzji o przystąpieniu do projektu. Centrum oferuje młodym pacjentom krótkie terminy pierwszej wizyty oraz opiekę medyczną i wsparcie. Współpraca z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i MOPS-em pozwala na wczesne rozpoznanie trudności i kryzysów oraz uzyskanie pomocy w radzeniu sobie z nimi. Takie podejście pozwala na leczenie bez konieczności przerywania nauki czy hospitalizacji, a więc opuszczania bliskiego dziecku środowiska.
Lekarze psychiatrzy dziecięcy, psychoterapeuci, terapeuci i pielęgniarki zatrudnieni w Centrum współpracują z rodzicami, nauczycielami oraz wychowawcami. Młodzi pacjenci dzięki temu mogą również uzyskać wsparcie rodziny, szkoły czy innych instytucji i organizacji opiekuńczych. Każdemu z pacjentów Centrum, po przeanalizowaniu jego sytuacji i problemów, proponowany jest indywidualny program leczenia i wsparcia.
Zespół infolinii działa od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 20.00, pod numerem telefonu: +48 726 204 176
We wrześniu 2021 r. uruchomiono w Polsce siedem takich jednostek. Są finansowane ze środków europejskich w ramach programu POWER. Na działanie krakowskiego Centrum do września 2023 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy w sumie ponad 13 mln zł.
Strona internetowa projektu: www.centrumpomocydim.com