Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Sale terapeutyczne, łącznie 43 gabinety, zajęcia logopedyczne, fizjoterapie, rehabilitacje – wszystko po to, aby pomagać najmłodszym. W Krakowie na osiedlu Willowym 35 działa nowoczesna poradnia, która została przeniesiona z ulicy Półkole 11. Placówka już przyjmuje małych pacjentów – przewidziano miejsca dla około 300 osób.

Specjalistyczna Poradnia Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie to poradnia dla dzieci niepełnosprawnych i z różnymi zaburzeniami rozwojowymi.

Specjalistyczna Poradnia Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie to poradnia dla dzieci niepełnosprawnych i z różnymi zaburzeniami rozwojowymi. Obejmuje opieką diagnostyczną, terapeutyczną i orzeczniczą dzieci od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole. Udzielana tu pomoc jest bezpłatna i nie wymaga skierowań.

– Ta poradnia jest inwestycją. Do tej pory mieściła się w szkole, przy ul. Półkole w zdecydowanie mniejszych gabinetach. Teraz oddaliśmy trzykrotnie większą powierzchnię do dyspozycji najmłodszych mieszkańców Krakowa – mówi Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Krakowa. – Pamiętajmy, że z tej poradni korzystają nawet dzieci kilkumiesięczne.

Nowa siedziba mieści się w przebudowanym i odnowionym budynku. Całkowita powierzchnia poradni wynosi aż 1800 mkw. Prace rozpoczęły się już w 2021 roku i objęły kompleksowe zmiany. W ramach modernizacji budynku wykonano nowe schody zewnętrzne, windę dla osób niepełnosprawnych, zostały wymienione także wszystkie instalacje oraz okna i drzwi w całym obiekcie. Budynek został ocieplony, zyskał nową elewację i dach. Na potrzeby poradni, wokół placówki, powstały drogi wewnętrzne i nowe chodniki z kostki brukowej oraz 26 miejsc parkingowych.

Kadra do zadań specjalnych

W placówce zatrudniono specjalistyczną kadrą pedagogów. Psychologów, logopedów, neurologopedów, terapeutów rodzinnych, terapeutów zaburzeń integracji sensorycznej, specjalistów EEG-biofeedback i fizjoterapeutów.

– Te usługi, które świadczy poradnia, to jest właśnie wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Im wcześniejszy etap, kiedy ta pomoc zostanie udzielona, tym lepsza szansa na prawidłowy rozwój – dodaje Korfel-Jasińska.

Poradnia diagnozuje dzieci, udziela im oraz ich rodzicom bezpośredniej pomocy, realizuje zadania profilaktyczne oraz wspierające wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, w tym wspiera nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych.

Zadania w placówce można podzielić na dwa piony: wczesne wspomaganie rozwoju dziecka oraz dział poradni. Rodzice, których niepokoi przebieg rozwoju ich dziecka mogą skorzystać z porady specjalistów. Zespół konsultacyjny dokonuje wstępnej oceny funkcjonowania dziecka i udziela wskazówek do dalszego postępowania.

– Pamiętajmy, że rodzice wielokrotnie mają problem, bo nie wiedzą, z jakiej poradni skorzystać lub do jakiego specjalisty się udać. Ta placówka będzie nie tylko pomagała najmłodszym mieszkańcom Krakowa, ale też dawała profesjonalną pomoc rodzicom. Będą tu warsztaty oraz indywidualne wsparcie. Mam nadzieję, że rodzice nawiążą też kontakty między sobą – zachęca Zastępca Prezydenta Krakowa.

Terminy oczekiwania na wizytę to ok. 2 miesiące, a w ramach programu „Za życiem” około jednego tygodnia. W poradni działają także Słoneczne Przestrzenie Wsparcia, z pomocy której korzystają dzieci z Ukrainy.

Więcej informacji o celach i zadaniach placówki można znaleźć na stronie: http://www.owpp.pl/.

Źródła: Strefa Miast