Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Mieszkańcy Krakowa od dawna narzekają na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych. Zarząd Dróg Miasta Krakowa chce to zmienić! Rusza miejski program budowy parkingów. Teraz o powstanie nowych miejsc postojowych mogą wnioskować organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne. Dofinansowanie wynosi 80 proc.

W ramach nowego programu lokalne inicjatywy mieszkańców dotyczące budowy parkingów będą mogły zostać dofinansowanie wartością 80 proc. ze środków miejskich

Z pomysłem stworzenia programu wyszli radni miejscy. Program Budowy Parkingów Lokalnych będzie funkcjonował na podobnych zasadach jak realizacja inwestycji miejskich. Poszczególne zadania związane z budową parkingu muszą najpierw zostać wprowadzone do budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej.

W ramach nowego programu lokalne inicjatywy mieszkańców dotyczące budowy parkingów będą mogły zostać dofinansowanie wartością 80 proc. ze środków miejskich. Wnioskodawcy muszą jednak wnieść wkład własny – minimum 20 proc. wartości inwestycji (dokumentacja projektowa, realizacja robót budowlanych) w formie:

● wkładu finansowego,

● wkładu rzeczowego, np. przekazanie nieruchomości na rzecz miasta pod budowę parkingu.

Wnioski można składać do końca maja 2023 r. Wybudowane parkingi będą ogólnodostępne.

Kto może złożyć wniosek?

Mieszkańcy będą mogli składać wnioski bezpośrednio, np. członkowie danej wspólnoty mieszkaniowej – minimalna liczba wnioskodawców to 5 osób, lub za pośrednictwem organizacji pozarządowej np. mieszkańcy tworzący stowarzyszenie, którego głównym celem jest realizacja inwestycji, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy. Wnioski składane są na formularzu przygotowanym przez miejską jednostkę realizującą program.

Jak to będzie wyglądało od strony praktycznej?

Osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Taki dokument będzie podlegał ocenie komisji. Następnie wniosek wraz z opinią trafi do odpowiedniej rady dzielnicy, która podejmie ostateczną decyzję, co do dalszej realizacji. W kolejnym kroku ZDMK zleci przygotowanie koncepcji, która określi szacunkowy koszt inwestycji i pozwoli na zawarcie umowy o współfinansowanie z wnioskodawcą. Po jej zawarciu i zabezpieczeniu środków ZDMK zleci przetarg na dokumentację, a w dalszej kolejności na roboty w terenie.

Pierwszeństwo będą miały wnioski, które zostaną dofinansowane przez odpowiednią radę dzielnicy. Dofinansowanie nie będzie rekompensowało wkładu osoby wnioskującej, będzie to część miejskiego wkładu.

Dowiedz się więcej! Spotkanie informacyjne

Spotkanie informacyjne połączone z dyskusją na platformie Zoom odbędzie się w czwartek, 9 marca, w godz. 13.00–14.00. Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć w link: bit.ly/parkingi-lokalne-spotkanie.

Podczas spotkania zostaną opisane zasady, na których opiera się program oraz omówione kolejne kroki w trakcie składania wniosków. Więcej szczegółów, w tym opis i regulamin programu oraz wzór wniosku, dostępne są na stronie internetowej zdmk.krakow.pl.

Źródła: Strefa Miast