Iluminacje nawiązujące do wawelskich arrasów pojawiły się przed Świętami już w ubiegłym roku. Wśród krakowian opinie były podzielone: „Co mają wspólnego wielbłądy ze Świętami?” – zastanawiali się jedni, podczas gdy inni nie mogli nachwalić się dekoracji: „Cieszmy się, że jesteśmy oryginalni, a nie jak pół Polski jakieś bańki czy gwiazdki”.
Wzory są inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Iluminacje mają złotą i srebrną kolorystykę, co symbolicznie nawiązuje do koloru nici, z jakich utkane były arrasy. W grudniu znajdziemy więc na Plantach rajskiego ptaka, przy placu Szczepańskim stanie rama z lustrem w otoczeniu dwóch jeleni, a na Rynku Podgórskim będziemy podziwiać dwa wielbłądy. Samego Wawelu przy placu św. Idziego będą strzec lamparty, a na placu Wielkiej Armii Napoleona szyje do nieba wyciągną żyrafy.
Świąteczny teatr natury w Krakowie
Werdiury, czyli arrasy krajobrazowo-zwierzęce, pokazują bogactwo świata roślin i zwierząt. To właśnie renesansowa miłość do przyrody stała się inspiracją dla świątecznych rzeźb świetlnych, takich jak jelenie, wielbłądy, żyrafy czy rajski ptak. Wkomponowane w place i ulice Starego Miasta mają tworzyć wielki teatr natury w Krakowie.
Projekty uzupełniają motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, dziko rosnącej rośliny śródziemnomorskiej. Znajdziemy je we wszystkich świątecznych dekoracjach: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.
Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są też elementy scenograficzne z serii arrasów herbowych oraz monogramowych. Na wzór okazałych portier z monogramami, zostały wykonane bogato zdobione ramy, które tworzą całość wraz z rzeźbami świetlnymi.
Uzupełnieniem dekoracji są bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych, inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, a także elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca z krużgankami arkadowymi, które zostaną usytuowane na Rynku Głównym w Krakowie, w okolicy kościoła św. Wojciecha.
Przygotowania do Świąt w Krakowie
Tegoroczna świąteczna dekoracja miasta została wykonana w ubiegłym roku. Zarząd Dróg Miasta Krakowa w grudniu 2021 r. podpisał dwuletnią umową na jej wykonanie, montaż i obsługę.
Świąteczne przygotowania w Krakowie to nie tylko ozdoby i iluminacja. Zgodnie z tradycją, w klimat zbliżających się świąt wprowadzi mieszkańców i turystów jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym, który rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 1 stycznia 2023 r.