Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Tajemnice krakowskich kopców, warsztaty tworzenia talizmanów, opowieści o świętojańskich ziołach czy obserwacja nocnego nieba. 18 czerwca, trzy dni przed najkrótszą nocą w roku, krakowianie będą mogli powitać lato pod Kopcem Wandy. Czy odnajdą legendarny kwiat paproci?

Najważniejsze elementy tradycyjnych obchodów Nocy Kupały związane były z żywiołami: wodą i ogniem. Słowianie wierzyli, że mają one oczyszczającą i ochronną moc, dlatego pojawiały się w licznych przesądach.

Święto wody, ognia, słońca, księżyca, płodności, urodzaju, radości i miłości. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida powraca ze „Strawą pod Kopcem Wandy”. To wydarzenie plenerowe inspirowane Nocą Kupały – słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem Słońca.

Najważniejsze elementy tradycyjnych obchodów Nocy Kupały związane były z żywiołami: wodą i ogniem. Słowianie wierzyli, że mają one oczyszczającą i ochronną moc, dlatego pojawiały się w licznych przesądach. Skoki przez rytualne ogniska, aby zmazać winy i zapewnić sobie pomyślność, taneczne pląsy wokół ognia czy spalanie ziół – to tylko niektóre ze znanych, słowiańskich obchodów tej wyjątkowej nocy.

− Działania te miały zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie, płodność, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. Popularność ubiegłorocznej edycji „Strawy pod kopcem Wandy” pokazała, jak wiele z tych tradycji jest nadal atrakcyjnych ze współczesnego punktu widzenia – zaprasza Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.

Przestrzeń wokół tajemniczego kopca Wandy ponownie zamieni się w średniowieczną wioskę za sprawą „Grupy Dziejawa – Żywego Muzeum Słowiańszczyzny”. Będzie można obejrzeć i zapoznać się z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii, kultury i życia codziennego Słowian, zobaczyć pokaz walki czy mierzyć z łuku.

Program „Strawy pod Kopcem Wandy”

Bogaty program wydarzenia to ogromna zachęta do celebrowania święta naszych przodków. Atmosfera rodzinnego pikniku, plenerowej zabawy i radości z nadchodzącego lata zagości wokół Kopca Wandy i z pewnością wpłynie na docenienie tej tajemniczej przestrzeni na mapie Krakowa. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00.

18:00-18:40: Tajemnice krakowskich kopców – prelekcja

Pradziejowe kopce Krakusa i Wandy są zagadkowymi obiektami, które od lat budzą wiele pytań, na które po części może uda się odpowiedzieć lub przynajmniej uchylić rąbka tajemnicy. Czy wiążą się one z kalendarzem celtyckich świąt? Stanowią znaki astronomiczno-geodezyjne? A może są pamiątką po Awarach lub wikingach? Czy rzeczywiście wiązały się z pochówkami legendarnego krakowskiego władcy i jego córki? I czy takich obiektów było więcej?

18:00-20:00: Magiczne Ziele – opowieści o symbolice, właściwościach i zastosowaniu ziół

Trudno sobie wyobrazić Noc Kupały bez ziół! Bylicę, dziewannę, rutę, krwawnik i wiele innych starannie zbieranych roślin wplatano w wianki, zabierano do domu, palono w ogniskach. Jakie znaczenie miały te ludowe zwyczaje? Jakie zastosowanie mają zioła, które rosną na niemal każdej łące? Tego dowiecie się w ziołowym zakątku. Będzie też można obejrzeć wybrane rośliny i zabrać ze sobą ziołowy bukiecik. Może sami zechcecie spróbować świętojańskich zaklęć?

18:00-20:00: Talizman szczęścia – warsztaty dla dzieci od 6. roku życia

Talizman to przedmiot, któremu przypisuje się magiczną moc, chroniącą właściciela i przynoszącą mu szczęście. Dołączając do warsztatów tworzenia talizmanów, możesz stać się szczęśliwym właścicielem magicznego przedmiotu na własność! Uczestnicy warsztatów wykonają go w technice makramy.

18:00-21:00: Żywe Muzeum Słowiańszczyzny. Gry, zabawy i animacje Żywego Muzeum Słowiańszczyzny „Dziejawa”, gra plenerowa dla rodzin z dziećmi „W poszukiwaniu boskich żywiołów”

Podczas wydarzenia rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w grze plenerowej „W poszukiwaniu boskich żywiołów”. Gra inspirowana symboliką: powietrza, ognia, wody i ziemi, będzie doskonałym treningiem sprawności, precyzji, celności, szybkości i cierpliwości.

Wśród pozostałych atrakcji „Dziejawy” znajdą się również m.in. stanowiska łucznicze, średniowieczne kręgle „Lis w kurniku” oraz stoiska z replikami przedmiotów z epoki wczesnego średniowiecza, od broni poprzez warsztat tkacki, kuchnię aż do skrzynki z biżuterią, powieści i zagadki oraz elementy stroju do przymierzenia. Grupa „Dziejawa” zaprasza również do wysłuchania opowieści interaktywnej opartej o mity i podania słowiańskie: „Kwiat Paproci”.

18:15-18:30: Pokaz walki i prezentacja broni z wczesnego średniowiecza

18:45-19:15: Baśń interaktywna „Kwiat Paproci”

19:30-20:45: Kasia Chodoń z Kapelą Skrzaciki – koncert muzyki tradycyjnej

Grupa gra starodawne melodie zarówno z XIX w. zapisów, archiwów radiowych, jak i badań terenowych Krakowa i okolic. Poprzez akompaniament na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak heligonka i baraban oraz charakterystyczną technikę śpiewu białego, grupa przypomina piękno i różnorodność polskich pieśni ludowych.

21:00-21:45: Wszechświat niewidzia(l)ny gołym okiem

W trakcie spotkania cofniemy się do przeszłości i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy ludzkość zaczęła interesować się obserwacjami nocnego nieba, co i jak wtedy obserwowano. Sięgniemy do pierwszych przyrządów astronomicznych i ich wynalazców. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy i nam nic nie umyka obserwując otaczający nas świat i Wszechświat?

21:30-22:00: Rozpalenie ogniska/ pieczenie „strawy”

Warto zabrać ze sobą niezbędny ekwipunek piknikowicza, czyli kosze ze smakołykami i koce piknikowe.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Źródła: Strefa Miast