Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Magiczny Kraków każdego roku przyciąga miliony turystów. Nic więc dziwnego, że miasto królów polskich znalazło się wśród 10 europejskich miast docenionych przez zagranicznych gości za wybitną kuchnię oraz ciekawą kulturę i historię. W rankingu miejsc dla smakoszy miasto zajęło 6. miejsce oraz 10. miejsce wśród najlepszych miejsc historycznych.

W rankingu miejsc dla smakoszy miasto zajęło 6. miejsce oraz 10. miejsce wśród najlepszych miejsc historycznych.

Stolica Małopolski może pochwalić się nie tylko regionalnymi przysmakami, czyli np. obwarzankiem i maczanką krakowską, ale także restauracjami, które zyskują miano kultowych miejsc do odwiedzenia. To właśnie w Krakowie znajduje się pierwsza w Polsce restauracja z dwiema gwiazdkami prestiżowego przewodnika Michelin!

– Kraków to dziś kulinarny makrokosmos. Tworzą go ludzie, którzy w historycznym sercu Polski postanowili realizować marzenia zawodowe. Robią to z fantastycznym skutkiem! Do tegorocznej edycji przewodnika Michelin trafiło aż 18 restauracji z Krakowa. To właśnie krakowska restauracja Bottiglieria 1881, jako pierwsza w kraju, otrzymała dwie gwiazdki w słynnym czerwonym przewodniku. To najlepsze potwierdzenie, że oferta gastronomiczna stanowi ważny atut, dla którego warto odwiedzić Kraków – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału ds. Turystyki UMK.

W ranking przygotowanym przez serwis Statista, niemiecką platformę specjalizującą się w gromadzeniu i wizualizacji danych, za najbardziej smakowity kierunek turystyczny w Europie, została uznana Barcelona. Wysokie miejsca w kulinarnym wyścigu zajęły też Praga i Lizbona. Stolica Małopolski w tym zestawieniu zajęła szóste miejsce – wyprzedził nas jeszcze Madryt i Paryż.

W kategorii najciekawszych miejsc pod kątem historii i kultury bezapelacyjnie wygrał Paryż. Stolica Francji to najpopularniejszy cel podróży w Europie dla podróżnych, którzy są przede wszystkim zainteresowani doświadczeniami kulturalnymi i zamiłowaniem do historii Europy. Wieża Eiffla i katedra Notre Dame to dwie najbardziej znane perełki, jakie ma do zaoferowania francuska stolica. Praga i Barcelona również zajęły wysokie miejsca na liście. W tej kategorii Kraków znalazł się na bardzo dobrej, 10. pozycji. W oczach wielu odwiedzających gród Kraka również słynie ze wspaniałych zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Stolica Małopolski kolejny rok z rzędu otrzymała także nominację w konkursie brytyjskiego magazynu „Wanderlust”. Na Kraków można zagłosować w kategorii najatrakcyjniejszego europejskiego miasta. Głosowanie w kategorii „Most Desirable City” potrwa do 18 października.

Źródła: Strefa Miast