W konkursie zostaną wyróżnieni pracodawców tworzący pozytywny wizerunek Krakowa, którym udało się zbudować politykę zatrudnienia otwartą na potrzeby zatrudnionych.
– Dobra sytuacja na rynku pracy i niski poziom bezrobocia powodują, że pracodawcy w wielu branżach borykają się z pogłębiającym się deficytem ludzi do pracy. Krakowskie firmy coraz chętniej sięgają po pracowników z zagranicy. Jednym z największych wyzwań, przed którym stoją, jest zbudowanie i utrzymanie zaangażowania pracowników. W naszym konkursie pragniemy docenić te przedsiębiorstwa, które dbają o swoich pracowników, cenią wielokulturowość i różnorodność w firmie, a także wspierają procesy integracji pracowników – mówi Waldemar Jakubas, zastępca dyrektora GUP ds. rynku pracy.
Konkurs przeznaczony jest dla pracodawców, którzy posiadają siedzibę lub oddział na terenie Krakowa oraz nie mają zaległości w opłacaniu podatków, opłat i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Aby wziąć udział w konkursie, pracodawca musi wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy na stronie: gupkrakow.praca.gov.pl. Zgłoszenia są przyjmowane od 14 sierpnia do 17 września.
Najlepsi krakowscy pracodawcy otrzymają dyplom laureata, statuetkę oraz możliwość posługiwania się tytułem Krakowski Pracodawca Roku 2022 w danej kategorii. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w październiku podczas jesiennej edycji Targów Pracy i Przedsiębiorczości na Tauron Arenie.
Krakowski Pracodawca Roku. Kategorie konkursu
• Pracodawca Roku 2022 (nagroda główna): za politykę personalną otwartą na wsparcie osób bezrobotnych i poszukujących pracy, dbającą o rozwój osobisty i zawodowy wszystkich zatrudnionych pracowników.
• Pracodawca Roku 2022 Przyjazny Cudzoziemcom: za szerzenie wartości wielokulturowości i otwartości, wspieranie rozwoju i integracji osób z doświadczeniem migracji.
• Pracodawca Roku 2022 Przyjazny Osobom z Niepełnosprawnością: za szerzenie idei współpracy, partnerstwa, dostępności i włączenia społecznego osób z niepełnosprawnością.
• Pracodawca Roku 2022 Wspierający Idee Różnorodności: za promowanie zasady równego traktowania, aktywne przeciwdziałanie dyskryminacji, zaangażowanie na rzecz budowania atmosfery wzajemnego szacunku w miejscu pracy i działania promujące różnorodność.