Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Tańsze bilety wstępu do wielu instytucji, liczne ulgi i benefity, a także miesięczne bilety na komunikację miejską w bardzo atrakcyjnej cenie. Pięć lat temu miasto uruchomiło Kartę Krakowską – program lojalnościowy, który zapewnia mieszkańcom Krakowa liczne korzyści. Osobom zameldowanym w Krakowie karta jest przedłużana automatycznie. Ci, którzy nie są zameldowani, muszą po roku przedłużyć status karty.

Posiadaczami Karty Krakowskiej mogą być mieszkańcy zameldowani w Krakowie na pobyt stały lub mieszkańcy niezameldowani, którzy rozliczają PIT w jednym z krakowskich urzędów skarbowych. Karta Krakowska jest wydawana na 12 miesięcy, w formie plastikowej i mobilnej. By karta była ważna po upływie roku, należy przedłużać jej status.

Posiadaczami Karty Krakowskiej mogą być mieszkańcy zameldowani w Krakowie na pobyt stały lub mieszkańcy niezameldowani, którzy rozliczają PIT w jednym z krakowskich urzędów skarbowych. Karta Krakowska jest wydawana na 12 miesięcy, w formie plastikowej i mobilnej. By karta była ważna po upływie roku, należy przedłużać jej status.

Mieszkańcy niezameldowani powinni każdego roku złożyć wniosek o przedłużenie statusu karty i okazać dokument potwierdzający odprowadzanie podatków w Krakowie: PIT wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO) lub zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Wniosek o przedłużenie karty można składać na miesiąc przed upływem terminu jej ważności. Osoby, które przystąpiły do programu tuż po jego uruchomieniu w lipcu 2018 r. lub w letnich miesiącach w latach późniejszych, powinny złożyć wniosek jeszcze w czerwcu. W ten sposób unikną przerwy w ważności statusu karty i nie stracą uprawnień do zniżek oraz rabatów przewidzianych przez program.

Tylko 2 kroki do przedłużenia Karty Krakowskiej

Nie jesteś zameldowany w Krakowie? Przedłuż kartę online w 2 krokach:

1. Złóż wniosek na stronie internetowej kk.krakow.pl po zalogowaniu na konto użytkownika.

2. Wyślij – na adres e-mail: okazpit@kk.krakow.pl – potwierdzenie rozliczenia za poprzedni rok kalendarzowy podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Krakowie, zawierający wskazanie Krakowa jako miejsca zamieszkania osoby wnioskującej, w wybranej formie:

● pierwsza strona PIT-u, opatrzona pieczątką wpływu Urzędu Skarbowego lub z potwierdzeniem jego złożenia (w przypadku PIT 40A nie ma tego wymogu)

● pierwsza strona PIT-u wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

● stosowne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Karta Krakowska. Gdzie złożyć wniosek stacjonarnie?

Wnioski o przedłużenie ważności Karty Krakowskiej na kolejny rok oraz pierwszorazowe wydanie kart przyjmowane są również w Punktach Sprzedaży Biletów oraz Punktach Obsługi Mieszkańców UMK.

● Punkt Obsługi Mieszkańców UMK, ul. Stachowicza 18: poniedziałek–piątek, w godz. 7.40–15.30

● Punkt Obsługi Mieszkańców UMK, os. Zgody 2: poniedziałek–piątek, w godz. 7.40–15.30

● Punkt Sprzedaży Biletów, ul. Pawia 5a (pętla autobusowa przy Dworcu Głównym Kraków-Wschód): poniedziałek–piątek, w godz. 11.00–19.00

● Punkt Sprzedaży Biletów, ul. Podwale 3/5: poniedziałek–piątek, w godz. 11.00–19.00

● Punkt Sprzedaży Biletów, ul. Wielopole 1 (wejście od ul. Starowiślnej): poniedziałek–piątek, w godz. 8.00–16.00

● Punkt Sprzedaży Biletów, os. Centrum D, blok 7: poniedziałek–piątek, w godz. 11.00–19.00.

Wzór wniosku papierowego o przedłużenie ważności statusu karty, obowiązujący do 30 czerwca 2023 r. – pobierz tutaj. Podczas składania wniosku w punkcie stacjonarnym należy okazać do wglądu dokument potwierdzający rozliczanie podatku w Krakowie.

Źródła: Strefa Miast