„Średniowiecze da się lubić” – cykl wydarzeń związanych ze Średniowieczem ruszył w Krakowie na początku lipca i potrwa do końca wakacji. W najbliższą sobotę w Barbakanie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń, takich jak pokazy walk, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, zabawy dla najmłodszych, inscenizacje historyczne, koncert muzyki średniowiecznej zespołu Fleurdelis oraz spektakl interaktywny „Smok Wawelski – historia prawdziwa” cz. 2, czyli historia udanego odparcia pewnego ataku na Barbakan z czynnym udziałem Smoka Wawelskiego.
W niedzielę natomiast o godz. 12.00 w Celestacie organizatorzy zapraszają na wykład, który poprowadzi Walery Bubień: „Godła cechowe krakowskich garbarzy”. Krakowscy garbarze swoją działalność prowadzili w trzech cechach: czerwonoskórniczym, białoskórniczym i kurdybaniczym. Podczas wykładu dowiemy się, co różniło ich pracę i jakimi godłami cechowymi posługiwali się dawni rzemieślnicy.
Kinożercy – cykliczne kino plenerowe to pokazy w Strefie Błonia, na które zaprasza Kino Mikro. 28 lipca, w najbliższy czwartek, zobaczymy amerykańską komedię romantyczną „Palm Springs” z 2020 roku w reżyserii Maxa Barbakowa, na podstawie scenariusza Andy’ego Siary. Film to inteligentna komedia, która została okrzyknięta hitem podczas festiwalu Sundance (największy festiwal filmów niezależnych w USA). „Palm Springs” to jeden z tych obrazów, które można oglądać wielokrotnie i za każdym razem doskonale się bawić.
28 lipca 2022, godz. 21.00, Strefa Błonia
„Nie taki smok straszny, jak go… mappują” – dowód na to, że smoki nadal są wśród nas! Jeden z symboli Krakowa, a przy tym ulubieniec najmłodszych i tych młodych duchem – Smok Wawelski tym razem pojawi się na ścianie krakowskiego magistratu. To kolejna z odsłon miejskiej kampanii „Kraków Cię zasmoczy”, która nawiązuje do 50. urodzin pomnika smoka wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. Widowiskowe wizualizacje w doskonałej oprawie muzycznej będzie można podziwiać na frontowej ścianie pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych.
Projekcje będzie można zobaczyć w nocy z 30 na 31 lipca w godz. 21.00-2.00.
Smocza projekcja na co dzień służy jako oprawa wizualna spektaklu „Smok” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Męskie Granie – ostatni lipcowy przystanek trasy Męskiego Grania odbędzie się w Krakowie. Koncerty spod znaku alternatywnego grania będą miały miejsce 29 i 30 lipca. Na scenie Męskiego Grania usłyszymy m.in. takich artystów jak: Natalia Przybysz, Karaś/Rogucki, Brodka, Ralph Kamiński, Bedoes, Kwiat Jabłoni czy Dawid Podsiadło, który wystąpi z wyjątkowym repertuarem, będącym połączeniem jego największych przebojów oraz dawno niegranych bądź nigdy niewykonanych na żywo utworów. Męskie Granie to od wielu lat marka sama w sobie. Koncerty przyciągają fanów muzyki alternatywnej i z pewnością tak będzie kolejny raz w Krakowie.
29.07 i 30.07 Muzeum Lotnictwa
Bagatela śpiewa – Bagatela śpiewa to powrót do kultowych pieśni i monologów z Piwnicy pod Baranami oraz ponowne spotkanie z utworami Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy. Piosenki artystów nuciła i nuci do dzisiaj cała Polska. Teksty monologów z Piwnicy pod Baranami recytowano, zaśmiewając się do łez lub do łez wzruszając. Tę twórczość znamy doskonale, a teraz mamy szansę poznać ją w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela.
28.07.2022, 19.15, Duża Scena Karmelicka 6