Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Na budowie Krakowskiego Centrum Muzyki uroczyście wmurowano akt erekcyjny. Razem z nim do tuby trafiły: manifest Capelli Cracoviensis, zdjęcie muzyków Sinfonietty Cracovii z autografami, pamiątkowa moneta i wrześniowy numer magazynu Kraków.pl.

Centrum powstaje na trzyhektarowej działce przy ul. Piastowskiej. Zatopiony w zieleni budynek będzie miał przeszklone foyer. W sali koncertowej z widownią na 1000 miejsc będzie scena dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór.

Centrum powstaje na trzyhektarowej działce przy ul. Piastowskiej. Zatopiony w zieleni budynek będzie miał przeszklone foyer. W sali koncertowej z widownią na 1000 miejsc będzie scena dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór. Znajdą się tu także: aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr oraz przestrzeń z miejscem na edukację muzyczną.

Budowa rozpoczęła się w grudniu 2022 r. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Wzniesiono już parking na 195 samochodów. Na ukończeniu jest park, który ma otaczać muzyczny kompleks.

– Robimy wszystko, by pierwsze koncerty mogły się tu odbyć na przełomie 2025 i 2026 roku – mówi Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego Krakowskiego Centrum Muzyki odbyła się 19 września. Akt podpisali: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa odpowiadającej za inwestycję, Tomasz Sałata, członek zarządu spółki Mirbud realizującej pierwszy etap budowy oraz szefowie miejskich orkiestr, które będą miały tu siedzibę: Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis i Agata Grabowiecka, dyrektor Sinfonietty Cracovii.

Na terenie centrum po raz pierwszy zabrzmiała muzyka. Capella Cracoviensis wykonała krótką sonatę w formie fanfary Heinricha Ignaza Franza von Bibera, a Sinfonietta Cracovia „Orawę” Wojciecha Kilara.

– Straszliwie czekamy na to miejsce. Nie mogliśmy wytrzymać, więc zaczęliśmy się już tu pojawiać i trochę jakby z boku pokazywać instrumenty – mówi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis.

Stąd wziął się pomysł na serię koncertów na budowie, gotowym parkingu albo na Błoniach, które będą organizowane w przyszłym roku. Równocześnie z budowlą powstaje program artystyczny Krakowskiego Centrum Muzyki. Zakłada on cykle koncertowe, spotkania z wybitnymi postaciami ze świata muzyki poważnej i warsztaty edukacyjne.

– Ton wydarzeniom w KCM będą nadawać Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia, dwie znakomite, koncertujące w całej Europie miejskie orkiestry, które do tej pory nie miały swojej siedziby – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Źródła: Strefa Miast