Podczas krakowskich lekcji śpiewania najważniejsza jest publiczność. To przede wszystkim ona śpiewa. I to jak! Związani od początku z lekcjami artyści Teatru Loch Camelot wspierają i pomagają uczestnikom w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną.
Od razu widać, a w zasadzie słychać, że na te przewrotne koncerty przychodzi duże grono stałych bywalców. Śpiewają pełnym głosem i wcale nie muszą korzystać z rozdawanych za darmo śpiewników albo wyświetlanego na telebimach tekstu. Wszystkie piosenki znają na pamięć.
W Święto Niepodległości ludzi, którzy chcą pośpiewać patriotyczne piosenki, zawsze jest dużo. Rekord frekwencji padł 11 listopada 2008 r., kiedy na Rynku wspólnie śpiewało 30 tys. uczestników. Pomysłodawcą projektu jest Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. Tegoroczna lekcja tradycyjnie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
– Czas, kiedy ustały działania na frontach I wojny światowej, stał się dla nas początkiem Rzeczypospolitej odrodzonej i niepodległej. Trudno wyobrazić sobie radość tych, którzy doczekali się wreszcie tej chwili. Pamiętamy, jak długo nasz naród żył nadzieją, i mamy świadomość, że te lata walki i oporu przyniosły wytęsknioną wolność – mówi Jacek Majchrowski. – Święta patriotyczne nie muszą, a w przypadku tak radosnych rocznic jak 11 listopada nie powinny wręcz ograniczać się do oficjalnych ceremonii. Dlatego dobrze, że towarzyszą im takie wydarzenia, jak organizowana już od ponad dwóch dekad Krakowska Lekcja Śpiewania. Życzę wspaniałej atmosfery podczas wspólnego świętowania! – zachęca do udziału w wydarzeniu prezydent Krakowa.
Jak co roku dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik jest dostępny na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki: www.bibliotekapiosenki.pl.